Białystok. IPN uczci 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. W programie uroczystości m.in. koncert, czy rajd rowerowy

Wojciech Wojtkielewicz
Od kilku lat 12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. To największa i do dziś niewyjaśniona sowiecka zbrodnia dokonana na kilkuset Polakach. - Jednym z głównych wydarzeń tegorocznych obchodów będzie pogrzeb podporucznika Wacława Sobolewskiego, którego szczątki odnaleziono przed trzema laty w miejscowości Osowy Grąd – zapowiedział Bogusław Łabędzki z białostockiego oddziału IPN, podczas konferencji prasowej 6 lipca. Ku czci pamięci ofiar przewidziano także koncert, czy rajd rowerowy.

W ramach obchodów 77. rocznicy Obławy Lipcowej Oddział IPN w Białymstoku przygotował kilka inicjatyw, które dowodzą, że nie ma zgody na wymazywanie z pamięci ofiar obławy.

- Jednym z głównych wydarzeń tegorocznych obchodów będzie pogrzeb podporucznika Wacława Sobolewskiego, którego szczątki odnaleziono przed trzema laty w miejscowości Osowy Grąd. To jak do tej pory jedyna w pełni zidentyfikowana ofiara Obławy Augustowskiej – poinformował Bogusław Łabędzki z białostockiego oddziału IPN, podczas konferencji prasowej 6 lipca.

Pogrzeb ppor. Wacława Sobolewskiego ps. „Sęk”, „Skała” odbędzie się 18 lipca w Augustowie.

- Aresztowany około 20 lipca 1945 roku, został zastrzelony podczas próby ucieczki z konwoju - dodał Bogusław Łabędzki.

Mężczyźni, kobiety, dzieci. Wywiezieni na ciężarówkach. Ginęli prawdopodobnie od strzału w tył głowy, bo tak mordowali Sowieci. Do dziś nie wiadomo gdzie spoczywają ich szczątki. Udało się ustalić nazwiska blisko 600 ofiar obławy, mieszkańców okolic Puszczy Augustowskiej.

Uroczyste obchody 77. rocznicy Obławy Lipcowej, zainauguruje w Białymstoku 12 lipca o godz. 19 koncert „Anioły lipcowe”.

Specjalnie na tę okazję powstała symfonia kameralna do słów Erazma Stefanowskiego, poety związanego z Augustowem, autora tomiku poezji "Lipcowe Anioły". Kompozycja zatytułowana ,,Podziemne ptaki’’ zabrzmi w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej.

- To utwór Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne skomponowany na podstawie wiersza Erazma Stefanowskiego – mówiła Urszula Gerasimuk z oddziałowego biura edukacji narodowej IPN.

Z kolei artyści Andrzej Wojciechowski (klarnet) i sopranistka Joanna Nawrot w towarzystwie Orkiestry Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego, wykonają "Serenadę Op. 2" Mieczysława Karłowicza oraz utwór "Orawa" - Wojciecha Kilara. Wstęp na koncert za okazaniem wejściówki.

Organizatorzy 16 lipca, zapraszają również na rajd rowerowy "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku”. Trasa rozpoczyna się w Gibach koło Sejn i prowadzi ścieżką wytyczoną przez Nadleśnictwo Pomorze i IPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia