Białystok z lat 1910-1943 na wyjątkowych pocztówkach i zdjęciach znalezionych na eBay'u. Unikatowe archiwalne fotografie i grafiki. Sprawdź!

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Centrum, ulica Bazarna, zdjęcia z ratusza.
Centrum, ulica Bazarna, zdjęcia z ratusza. eBAy
Międzywojenny Białystok jawi się jako miasto wielobarwne i intrygujące. Bliskie i swojskie, a jednocześnie tak odległe. W serwisie aukcyjnym eBay można natrafić na wiele zdjęć i widokówek przedstawiających stolicę Podlasia sprzed około 100 lat. Wiele obiektów aukcji jest wyjątkowych i niepowtarzalnych. Zobacz co przedstawiają.

Obraz starego Białegostoku zatrzymany w czasie

W latach międzywojennych Białystok był kosmopolitycznym i popularnym miastem. Wtedy to stolica regionu rozkwitała, a jej znaczenie na mapie kraju rosło. O wysokim statusie świadczą opisy i obrazy z tego okresu. Szerokie, zadbane ulice, reprezentatywne budynki, piękne parki. Na portalach internetowych często pojawiają się fotografie, na których możemy zobaczyć jak wyglądał Białystok w pierwszej połowie XX w. Ogromną rolę w popularyzowaniu zdjęć z tego okresu odegrały prace Bolesława Augustisa, które zostały odnalezione w 2004 roku.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia i pocztówki Białegostoku i okolic z lat 1910-1943:

Augustis uwieczniał przede wszystkim mieszkańców miasta licząc na to, że uda mu się sprzedać im swoje prace. W ten sposób stworzył niepowtarzalny katalog przedwojennych białostoczan. Inną kategorię stanowią zdjęcia przedstawiające architektoniczną tkankę miejską.

Sprawdź jak Białystok wyglądał po wojnie:

Okazuje się, że sporo zdjęć Białegostoku, z różnych okresów można znaleźć na portalach aukcyjnych. Szczególnie ciekawa oferta znajduje się na eBay'u, na którym można trafić na prawdziwe perełki. Lwia część fotografii i widokówek jest oferowana przez kupców z zagranicy, często z Niemiec. Przeszukaliśmy zasoby serwisu i wybraliśmy zdjęcia z okresu 1910 - 1943, na których możemy zobaczyć np.:

  • Ulicę Bazarną, dzisiejszą Lipową
  • targ
  • dworzec kolejowy
  • Pałac Branickich
  • park
  • Hotel Ostrowski
  • Grand Hotel

Ciekawą i poruszającą porcją fotografii są te pochodzące z lat 1942-43. Najwyraźniej ich autorem jest żołnierz Wermachtu, który uwiecznił np. żebrzące dzieci, handlujących ludzi czy czołgi na ulicach miasta.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia i pocztówki Białegostoku i okolic z lat 1910-1943:

Wszystkie przedstawione fotografie pochodzą z serwisu aukcyjnego eBay. Ceny rozpoczynają się już od około 5 euro z przesyłką.

E-bay na świecie

E-bay to serwis aukcji internetowych. Założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara jako AuctionWeb. Stał się pierwszym internetowym serwisem aukcyjnym umożliwiającym transakcje między osobami.

Pobieżne kalendarium:

  • 1997 - serwis zmienił nazwę z AuctionWeb na eBay
  • 2000 - eBay miał 12 milionów zarejestrowanych użytkowników sprzedających 4,5 miliona produktów dziennie.
  • 2008 - firma rozszerzyła działalność na całym świecie (15 000 pracowników, przychody w wysokości prawie 7,7 miliarda dolarów)

Obecnie eBay działa w 37 krajach.

Ebay na polskim rynku

W 2005 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w Polsce. Obecnie eBay.pl zajmuje trzecie miejsce wśród serwisów aukcyjnych w kraju.

Zobacz jak wyglądało nasze miasto na pocztówka z lat 70-80-tych:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia