Dzień Pamięci Osób Wysiedlonych odbędzie się 26 listopada 2023 r. w Kościerzynie

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
To będzie niezwykłe widowisko. W 84. rocznicę wysiedlenia mieszkańców Kościerzyny organizatorzy chcą upamiętnić grozę tych wydarzeń, jakie spotkały Polaków i Kaszubów przez niemieckich najeźdźców. 26 listopada 2023 r. warto wybrać się na kościerski Rynek.

Dzień Pamięci Osób Wysiedlonych

Uroczystości mają się rozpocząć od mszy św. w kościele pw. Trójcy Świętej (godz. 14.00), po mszy nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Następnie ok. godz. 15.00 rozpocznie się inscenizacja. Odział niemiecki na ul. Długiej i Rynku ma wyciągać z bram kamienic ludność Polską i kaszubską, formować kolumnę pieszą, która przejdzie ul. Długą, Rynkiem, ul. Partyzantów do ogródka jordanowskiego, gdzie mieszkańcy zostaną załadowani do ciężarówki.

W inscenizacji wezmą udział: uczniowie szkół ponadpodstawowych z Kościerzyny, harcerze ZHN i ZHP i przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Łubianie. Łącznie - ok. 150 osób.

- Początek na ul. Długiej w Kościerzynie (skrzyżowanie), następnie uczestnicy udadzą się w kierunku Rynku, potem symbolicznie wejdą do kościoła św. Trójcy, stamtąd w stronę ul. Partyzantów i do ogródka jordanowskiego, gdzie nastąpi załadunek wysiedlonych mieszkańców do ciężarówki - mówi Piotr Kwidziński, organizator wydarzenia.

Warto dodać, że na temat wysiedleń powstała ciekawa publikacja pt. "Czas próby i nadziei. Wspomnienia mieszkańców ziemi kościerskiej z lat 1939-1945":

II wojna światowa, choć wywołała bezprecedensowe cierpienia i zakończyła się wielkim dramatem, jednocześnie była czasem, który na zawsze odcisnął piętno na mieszkańcach ziemi kościerskiej. Okres ten nie tylko przyniósł liczne tragedie, ale również stanowił czas próby i nadziei.

Jesienią 1939 roku, w cieniu narastającego konfliktu, Niemcy przeprowadzili masową akcję wysiedleńczą na terenie powiatu kościerskiego. W wyniku brutalnych działań, około 10 000 osób zostało przymusowo wywiezionych, tracąc swoje domy, mienie i stabilność życia. Wysiedlenia były bezlitosne, a krótki czas na opuszczenie mieszkań sprawiał, że ludzie tracili niemal wszystko.

Publikacja skupia się na relacjach samych uczestników tych tragicznych wydarzeń, które zostały precyzyjnie spisane przez Zespół ds. Upamiętnienia i Wyjaśniania Wysiedlenia Ludności Kościerskiej. To wartościowe źródło ukazuje bezpośrednie doświadczenia osób, które padły ofiarą przemocy i przymusu wobec wysiedleń. Dodatkowo, wspomnienia zebrane w ramach projektu "Kościerzyna 1945" wnoszą nowe spojrzenie na życie mieszkańców ziemi kościerskiej w obliczu skomplikowanych realiów lat 1939-1945.

Te relacje, choć subiektywne, stanowią cenne świadectwo tego, jak niezwykłe wydarzenia zaszczepiły się w pamięci ludzi, kształtując ich historię i wpływając na ich dalsze losy. W tym kontekście, projekt "Czas próby i nadziei" jest próbą przywrócenia głosu tym, którzy przez dramatyczne doświadczenia utracili nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale także część własnej tożsamości.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Pamięci Osób Wysiedlonych odbędzie się 26 listopada 2023 r. w Kościerzynie - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia