Katowicki IPN na Spotify z serią podcastów "PodCzas". Jak poakowskie podziemie w Rybniku przejęło 10 mln złotych?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
"PodCzas" to seria podcastów, w których przez pryzmat ludzi i wydarzeń, pracownicy IPN rozmawiają o historii Górnego Śląska w XX wieku.
"PodCzas" to seria podcastów, w których przez pryzmat ludzi i wydarzeń, pracownicy IPN rozmawiają o historii Górnego Śląska w XX wieku. IPN Katowice
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wyszedł z nową inicjatywą - jest nią seria podcastów "PodCzas", w których pracownicy IPN Katowice rozmawiają o historii Górnego Śląska w XX wieku, ludziach i wydarzeniach. W pierwszym odcinku eksperci opowiadają m.in. o tym, jak poakowskie podziemie w działające na ziemi rybnickiej w 1946 roku przejęło 10 mln złotych przeznaczonych na wypłaty pracowników huty w Łaziskach i huty "Silesia" w Rybniku. Co stało się z tymi pieniędzmi? Jaki los spotkał przywódców organizacji?

Katowicki IPN na Spotify z serią podcastów "PodCzas"

W związku z obchodzonym w środę 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych katowicki oddział IPN opublikował pierwszy odcinek audycji "PodCzas". To seria podcastów, w których przez pryzmat ludzi i wydarzeń, pracownicy IPN rozmawiają o historii Górnego Śląska w XX wieku.

- W 2012 roku oddział IPN w Katowicach zaczął wydawać periodyk popularnonaukowy "CzasyPismo". To było pierwsze wyjście do szerszego grona odbiorców z naszymi badaniami w formie popularyzacji. Po 10 latach stwierdziliśmy, że trzeba wymyślić nową formę dotarcia do odbiorców, bo rynek się zmienił. Sami dużo słuchamy różnych podcastów i stwierdziliśmy, że jest to fajna i przyjemna forma, bo można słuchać siedząc w domu, w drodze do pracy, można słuchać w tle i nie trzeba patrzeć w ekran - wyjaśnia Paweł Zawisza z katowickiego oddziału IPN, pomysłodawca i współtwórca nowego formatu.

W pierwszym odcinku na pytania Pawła Zawiszy odpowiedział dr hab. Adam Dziuba. Tematem rozmowy było poakowskie podziemie na ziemi rybnickiej w latach 1945-1948. Jakie działania podejmowała ta niepodległościowa organizacja? Jak grupa dowodzona przez Pawła Cierpioła „Makopola” przejęła 10 mln złotych z konwoju wiozącego pieniądze na wypłaty pracowników huty w Łaziskach i huty "Silesia" w Rybniku? Co stało się z tymi pieniędzmi? Jaki los spotkał przywódców organizacji? Odpowiedzi na te i inne pytania można poznać słuchając niespełna 20-minutowej rozmowy. Jest ona dostępna na platformach Spotify oraz YouTube.

Nagrano już pierwsze trzy podcasty, które poświęcone będą Żołnierzom Wyklętym:

  • dr hab. Adam Dziuba: Podziemie poakowskie na terenie ziemi rybnickiej;
  • Tomasz Gonet: Trwając w oporze. Tadeusz Denkowski, członek konspiracyjnych struktur organizacji "Kraj" (publikacja 08.03.2023 r.);
  • dr Tomasz Kurpierz: Likwidacja zgrupowania Henryka Flamego "Bartka" w 1946 roku (publikacja 15.03.2023 r.).

Kolejne odcinki docelowo mają pojawiać się raz w tygodniu i będą publikowane głównie na platformie Spotify. Ich tematyka będzie się zmieniać.

- Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne - dodaje Paweł Zawisza.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Katowicki IPN na Spotify z serią podcastów "PodCzas". Jak poakowskie podziemie w Rybniku przejęło 10 mln złotych? - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia