Kongres Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia już 13–15 kwietnia w PGE Narodowy

Oprac.: Magdalena Grabowska
Dwadzieścia sześć paneli dyskusyjnych, znakomici historycy z Polski i zagranicy – jak prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders spotkają się w jednym miejscu, żeby rozmawiać o historii i zastanowić się, w jaki sposób historia mówi przez pokolenia. Jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości.
Dwadzieścia sześć paneli dyskusyjnych, znakomici historycy z Polski i zagranicy – jak prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders spotkają się w jednym miejscu, żeby rozmawiać o historii i zastanowić się, w jaki sposób historia mówi przez pokolenia. Jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości. mat. prasowe
Znakomici historycy z Polski i zagranicy i dwadzieścia sześć paneli dyskusyjnych. Przed nami Kongres Pamięci Narodowej organizowany przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r na PGE Narodowy w Warszawie. Jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości? Na to pytanie wszyscy prelegenci będą starali się odpowiedzieć podczas wydarzenia. Wstęp wolny.

Czy wiesz, czym jest polityka historyczna i dlaczego ma wpływ na twoje życie? Czym jest totalitaryzm, jaki wpływ na współczesną Polskę miały dwa totalitaryzmy XX wieku, „Solidarność” i transformacja ustrojowa? Jak pielęgnować dziedzictwo narodowe i w twórczy i atrakcyjny sposób prezentować je młodemu pokoleniu? Czym jest patriotyzm? Jak ma wyglądać edukacja dla pamięci w szybko zmieniającym się świecie, który żyje chwilą? Dlaczego pamięć historyczna jest tak ważna w budowaniu przyszłości?

- Chodzi przede wszystkim o to w jaki sposób młodych ludzi zainteresować historią i doprowadzić do sytuacji kiedy będą dostrzegać związek między dziejami najnowszymi Polski a obecną sytuacją polityczną czy warunkami w jakich żyją - wyjaśnia dr Sebastian Pilarski, dyrektor BBH IPN.

Kongres Pamięci Narodowej IPN. PROGRAM

O tym wszystkim porozmawiają znani naukowcy, społecznicy, publicyści i blogerzy w czasie debat na Kongresie Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy.

- Zaproponowaliśmy opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Przestrzeń kongresowa zostanie podzielona na strefę naukową i edukacyjną - przyznają organizatorzy kongresu.

Strefa naukowa – debaty historyczne

26 paneli dyskusyjnych poświęconych historii Polski XX wieku to okazja do rozmowy z historykami, publicystami, dziennikarzami, społecznikami, weteranami, świadkami historii i uczestnikami życia politycznego. Każdy dzień poświęcimy innej tematyce.

  • 13 kwietnia 2023 r. (czwartek): tematy związane z polityką pamięci oraz polityką historyczną, jak poszukiwania i identyfikacja ofiar wojen i represji, opieka nad grobami weteranów walk o wolność czy zakaz gloryfikacji totalitaryzmów. Na panelu blogerów będzie można podyskutować o tym, jak mówić, żeby zainteresować młodych historią.
  • 14 kwietnia 2023 r. (piątek): dyskusje związane z II wojną światową, kwestia reparacji wojennych, problematyka powojennych rozliczeń z przeszłością oraz wiedzy Zachodu na temat charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, pomoc udzielana Żydom przez Polaków pod okupacją niemiecką, zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce czy zaangażowanie Polski w walkę z totalitaryzmami.
  • 15 kwietnia 2023 r. (sobota): rozmowy o „Solidarności” i jej fenomenie, transformacji ustrojowej w Polsce oraz o mechanizmach ówczesnych przemian; przekazywanie pamięci historycznej i formacja młodych pokoleń, rola organizacji polonijnych i grup rekonstruktorskich w przekazywaniu dziedzictwa narodowego.

Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych i naukowych, gale, festiwal filmowy, strefa nowych technologii, wystawy multimedialne, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy w czasie Kongresu Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy!

Szczegółowy plan wydarzenia znajdą Państwo TUTAJ

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kongres Pamięci Narodowej IPN: Historia mówi przez pokolenia już 13–15 kwietnia w PGE Narodowy - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia