Narodowy Dzień Powstań Śląskich. IPN zaprezentował pamiątkową odznakę. „Orzeł śląski” jest repliką oryginalnej odznaki z 1929 roku

Paweł Kurczonek
IPN zaprezentował pamiątkową odznakę
IPN zaprezentował pamiątkową odznakę Instytut Pamięci Narodowej
Dzisiaj, 20 czerwca, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto jest pamiątką trzech powstań śląskich oraz rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Polskę. Trwają obchody stulecia włączenia górnośląskich terenów do Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował pamiątkową odznakę „Orzeł śląski 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty”.

Odznaka „Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty” na setną rocznicę

Wzór pamiątkowej przypinki jest nieprzypadkowy. To replika odznaki przyznanej w 1929 roku.

- Wpinka jest repliką oryginalnej odznaki orła śląskiego, którego prawo noszenia na łapkach kurtek mundurowych i płaszczy przyznano 74 Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty w 1929 r., na pamiątkę jego wkroczenia na Ziemię Lubliniecką i zajęcia Lublińca w czerwcu 1922 r. – informuje IPN.

Jak czytamy na stronie IPN-u, orzeł śląski został dołączony do okolicznościowego folderu Poczty Polskiej, który towarzyszy emisji znaczka pocztowego „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”. Od 20 czerwca pamiątkowa przypinka jest również dostępna w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. Św. Jan 10. Kolekcjonerzy powinni się spieszyć, ponieważ, jak podaje Instytut, liczba egzemplarzy jest ograniczona. Wpinkę będzie można również nabyć 25 czerwca w Lublińcu podczas tamtejszych obchodów stulecia.

- Górny Śląsk - jego część - wracał w granice Polski nie po 123 latach, ale po prawie 600. Nie byłoby tego szczęśliwego finału, gdyby nie było wcześniej powstań śląskich. Uroczystości 100. rocznicy włączenia części Górnego Śląska do Polski to kulminacja i zwieńczenie obchodów z minionych lat, kiedy świętowaliśmy setne rocznice kolejnych powstań śląskich i plebiscytu. – mówi Monika Kobylańska, IPN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia