Nie żyje Michaił Gorbaczow. Był pierwszym prezydentem po upadku systemu komunistycznego ZSRR

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
mat. prasowe
W wielu 92 lat zmarł Michaił Gorbaczow. Pierwszy prezydent ZSRR odszedł po długiej chorobie, poinformował Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Był pierwszym prezydentem po upadku systemu komunistycznego ZSRR

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 r. we wsi Privolnoye na terytorium Stawropola. W 1955 ukończył Wydział Prawa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.V. Łomonosow, w 1967 r. - wydział korespondencji Stawropolskiego Instytutu Rolniczego (dziś Stawropolski Państwowy Uniwersytet Rolniczy).

Po ukończeniu uniwersytetu został przydzielony do Prokuratury Okręgowej w Stawropolu i prawie natychmiast przeniesiony do pracy w Komsomolu. W 1961 roku został pierwszym sekretarzem Stawropolskiego Komitetu Regionalnego Komsomołu.

Od 1962 Gorbaczow pracuje w partii. Od 1970 do 1978 pełnił funkcję pierwszego sekretarza Stawropolskiego Komitetu Regionalnego KPZR.

Był członkiem Komitetu Centralnego KPZR w latach 1971-1991, a w latach 1980-1991 członkiem Biura Politycznego KC KPZR.

W 1985 r. na nadzwyczajnym plenum KC KPZR został wybrany sekretarzem generalnym KC KPZR, a od 1 października 1988 r. pełnił również funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej KPZR ZSRR, łącząc w ten sposób najwyższe stanowiska państwa i partii.

W 1990 roku na nadzwyczajnym trzecim Zjeździe Deputowanych Ludowych ZSRR Gorbaczow został wybrany pierwszym i ostatnim prezydentem ZSRR.

W 1991 roku, po podpisaniu umowy o zakończeniu istnienia ZSRR, zrezygnował z funkcji prezydenta.

Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 92 lat. Pierwszy prezydent ZSRR odszedł po długiej chorobie. O jego śmierci poinformował Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje Michaił Gorbaczow. Był pierwszym prezydentem po upadku systemu komunistycznego ZSRR - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia