Informację, którą podał również magazyn „Lotnictwo”, potwierdził portalowi wp.pl europoseł Ryszard Czarnecki, prywatnie zięć zmarłego.
Nie żyje Mirosław Hermaszewski. Był pierwszym Polakiem w kosmosie
Urodził się w 1941 roku w nieistniejącej już miejscowości Lipinki, wówczas na terytorium Polski, dziś Ukrainy. Razem z rodziną został wysiedlony z Kresów i zamieszkał w Wołowie niedaleko Wrocławia.
W 1960 roku dołączył do Aeroklubu Wrocławskiego, a rok później, posiadając już licencję pilot szybowcowego i uprawnienia pilota samolotu, dostał się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
W 1964 roku skończył tę szkołę w stopniu podporucznika, przydzielono go do 62. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu. Tam utrzymał między innymi uprawnienia pilota naddźwiękowych samolotów MiG-21.
Nie żyje pierwszy Polak w kosmosie
W 1976 roku władze sowieckie zapowiedziały, że w następnych latach piloci z innych krajów bloku socjalistycznego polecą w kosmos razem z kosmonautami z ZSRS.
Po długich negocjacjach zdecydowano, że pierwszeństwo będą mieli wojskowi z Czechosłowacji oraz PRL. Hermaszewskiego wybrano z grona kilkuset polskich pilotów, razem z płk. Zenonem Jankowskim, który miał być jego zastępcą.
27 czerwca 1978 roku, razem z sowieckim pilotem Piotrem Klimiukiem, znalazł się na orbicie, gdzie spędził 8 dni. Okrążył Ziemię 126 razy. Następnie 5 lipca wylądował z powrotem na planecie, na stepach obecnego Kazachstanu.
Kariera polityczna
W 1962 roku Mirosław Hermaszewski wstąpił do PZPR. Wcześniej był działaczem Związku Młodzieży Polskiej. W latach 1981-1983, kiedy wprowadzono w Polsce stan wojenny, był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, jak twierdził „bez jego wiedzy”.
Stał też na czele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (1983-1989). W wolnej Polsce próbował dostać się do Sejmu z list SLD-UP w 2001 roku, ale bezskutecznie. Rok później został radnym województwa mazowieckiego. W 2005 roku ponownie próbował dostać się do Sejmu, jednak i tym razem nie zdobył mandatu.