Instytut Pamięci Narodowej otrzymał w depozyt od firmy zajmującej pracami archeologicznymi przedmioty wydobyte na terenie byłego obozu pracy przymusowej Burgweide. Tylko u nas zobaczysz je z bliska w galerii zdjęć.
Odnalezione i posegregowane. Gdzie będzie można je zobaczyć?
Badana część dotyczyła obszaru administracyjnego, przeznaczonego dla obsługi obozu. Znajdowała się tam kantyna i pomieszczenia dla wartowników, razem z wieżyczkami wartowniczymi. Odnaleziono m.in.:
- buty niemieckich żołnierzy,
- guziki,
- monety,
- biżuterię,
- porcelanę z kantyny,
- druty kolczaste,
- grzebienie,
- maszynki do golenia,
- szczoteczki do zębów,
- okulary.
Co się z nimi stanie?
- W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania tych artefaktów do pierwszych ekspozycji. Kontaktowaliśmy się z dyrekcją Muzeum II Wojny Światowej. Są zainteresowani przejęciem tych przedmiotów i stworzeniem w Gdańsku wystawy czasowej opowiadającej o wszystkich obozach pracy przymusowej na terenie Wrocławia, a wiemy, że było ich około 50. Niemcy po prostu korzystali z pracy niewolniczej Polaków - mówi nam Marcin Marczak, wicedyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Odnalezione rzeczy zostały na razie opisane i posegregowane, znajdują się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Instytucja chciałaby je jednak pokazywać zainteresowanym, by popularyzować temat obozu pracy przymusowej Burgweide. Chodzi również o stworzenie miejsca pamięci na Sołtysowicach, na terenie dawnego obozu.
Nieoficjalnie wiemy, że może jedna z instytucji muzealniczych Wrocławia mogłaby wystawić w godnym miejscu odnalezione przedmioty. We wrocławskim magistracie, a dokładnie w wydziale kultury, jest dobra wola w tej sprawie.
Skwer, pomnik, ulica
- Prowadzimy kwerendę w swoich archiwach, na jaką skalę odbywały się prace przymusowe. O jakich kwotach i dochodach dla Rzeszy możemy mówić jeśli chodzi o wrocławskie obozy. To jest bardzo ważne. Przygotowujemy publikację naukową. A nasze dalsze plany to zorganizowanie specjalnej sali pamięci, która opowiadałaby o losach więźniów, o historii obozów pracy przymusowej, o tej całej zbrodniczej machinie i strukturze. Chcielibyśmy, żeby to miejsce znalazło się na terenie byłej cukrowni, na obszarze dawnego Burgweide - oświadcza Marcin Marczak.
IPN rozmawiał już z radą osiedla Sołtysowice. Mieszkańcy popierają pomysły upamiętniania ofiar Burgweide specjalnym skwerem i pomnikiem w miejscu, który obecnie jest przygotowywany pod budowę kolejnej części nowego osiedla mieszkaniowego.
Plany obejmują pomnik, który powstałby z elementów z rozbiórki obozowych baraków. IPN ma zamiar ogłosić konkurs na projekt takiego unikatowego miejsca pamięci.
- Wpadliśmy na pomysł, by nazwać jedną z ulic "Pamięci ofiar Burgweide". Rada osiedla także okazała się w tym względzie przychylna. Informowaliśmy urząd miasta, żeby może by aleję Poprzeczną zamienić na ul. Pamięci Ofiar Burgweide - dodaje wicedyrektor wrocławskiego IPN-u.
Odkryte w ziemi i zgromadzone przedmioty IPN chciałby najpierw pokazać określonemu gronu np. studentom instytutu historii, konserwatorowi wojewódzkiemu, miejskim urzędnikom. O temacie Burgweide i innych obozów pracy przymusowej instytucja chciałaby opowiedzieć na większą skalę.
Nie można tego wymazać i zepchnąć koparką
Jak się dowiedzieliśmy, na terenie niemieckiego obozu pracy przymusowej doszło do okrutnej zbrodni. W archiwum IPN znajdują się dokumenty z przesłuchać wartowników, którzy pilnowali tego obozu. To brutalne relacje o tym, jak puszczono z dymem szpital. Niemcy wycofując się, zorganizowali pułapkę w szpitalu i spalili tam żywcem ludzi. Świadkowie zeznają, że wchodząc do obozu widzieli szkielety ludzi i tlące się zgliszcza.
- Nasze działania wokół obozu Burgweide doprowadziły do tego, że na kolejnym etapie budowy nowego osiedla będą przeprowadzane prace archeologiczne. W związku z tym wkrótce zbiór przedmiotów z Burgweide poszerzy się o część więzienną, czyli artefakty po jeńcach, którzy tam przebywali w obozie - zapowiada M. Marczak.
Okazuje się, że Niemcy z działań obozu Burgweide zarabiali dziennie milion Rechsmarek. Przemysł wojenny utrzymywał się z niewolniczej pracy Polaków.
- Musimy o tym mówić. Lata zajęło, zanim w końcu ruszył ten temat do przodu. Nie jest łatwo go propagować. A ludzie, którzy sprowadzają się na Sołtysowice, nie mają pojęcia, co tam się działo. Nie można tego po prostu wymazać, zepchnąć koparką i wybudować blok - podsumowuje wicedyrektor wrocławskiego oddziału IPN.
Wciąż toczy się proces upamiętnienia tego miejsca we Wrocławiu. Czy ambitne plany o skwerze, pomniku, izbie pamięci i nazwie ulicy uda się zrealizować?
- Chcielibyśmy, aby w przyszłości każdy mieszkaniec Wrocławia i turysta mógł zobaczyć wystawę z odnalezionymi przedmiotami i dowiedzieć się, jakie Niemcy zgotowali tutaj los Polakom - stwierdza Marcin Marczak.
Nie przeocz
- Wrocław 300 lat temu. Tak właśnie wyglądało nasze miasto w XVIII wieku [GALERIA]
- Mieszkańcy ponad 30 ulic zostaną bez prądu! Znamy dokładne adresy i godziny wyłączeń
- Wrocławianie oddali hołd bohaterom w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
- Buka? Strach na wróble? Kolejne "upiory" we Wrocławiu. Jest ich więcej! [ZDJĘCIA]
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Kozoniowo, Hermanowo, Ciążyn. Wrocławskie osiedla na starej unikatowej mapie - zobacz
- Historia Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu. Tak się zmieniało przez lata [ZDJĘCIA]
- Restauracja Ghvino i Śpiew rok po "Kuchennych rewolucjach". Rady Gessler pomogły?
- Tego tunelu nie ma na żadnej mapie. Był częścią historii kolei na Dolnym Śląsku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Szampon balansujący 50ml
Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…
kup teraz

Rypacz Szampon intensywnie oczyszczający 400ml
kup teraz

Szampon ochładzający kolor włosów 400ml
kup teraz

Peeling enzymatyczny do skóry głowy 125 ml
Peeling OnlyBio do skóry głowy dokładnie oczyszcza…
kup teraz

Peeling do skóry głowy 125 ml
Peeling do skóry głowy Hair Balance by ONLYBIO ocz…
kup teraz

Szampon balansujący 400 ml
Szampon balansujący Hair Balance by ONLYBIO dedyko…
Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC