47 lat temu w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez komunistyczny rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. W całym kraju zastrajkowało 80 tys. ludzi w 112 zakładach, a w jednym tylko Ursusie do strajku dołączyło 14 tysięcy robotników. Społeczne protesty brutalnie spacyfikowano siłami milicji, w tym oddziałów specjalnych ZOMO. W całej Polsce aresztowano około 2,5 tys. osób. Premier Piotr Jaroszewicz odwołał zapowiadane podwyżki cen. Mówiąc o Czerwcu 76 w żadnym razie nie można utrzymywać, że mieliśmy do czynienia wyłącznie z protestem o podłożu ekonomicznym. Jak to pogardliwie rzucano „buntem o kiełbasę”. Czynnik ekonomiczny zadziałał tylko jako detonator. 47 lat temu mieliśmy do czynienia z kontynuacją powojennych zrywów antykomunistycznych, a Ursus był ich ważną częścią. Czerwcowe protesty były wyrazem marzeń o lepszej, sprawiedliwszej Polsce, w której szanowane są pracownicze prawa, ceniona jest godność i wartość ludzkiej pracy, a wszyscy obywatele traktowani są podmiotowo i mają równe życiowe szanse. Najważniejsze było poczucie społecznej niesprawiedliwości i wierność wartościom które są niezmienne. A ich streszczeniem są trzy wielkie słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Czerwiec’76 był zrywem wolności, który pokazał, że Polacy jednocząc się w solidarnym działaniu, mogą zwyciężyć i zmusić do ustępstw autorytarną władzę.
Bez odwagi i ofiary pracowników Ursusa, która obnażyła całą istotę zakłamania komunistycznej władzy, trudno sobie wyobrazić późniejszy sukces „Solidarności”.
Program obchodów 47. rocznicy w Ursusie Czerwca’76:
2 lipca 2023 roku godz. 12.30 Uroczystą Mszą św. w kościele pod Wezwaniem Świętego Józefa w Ursusie.
Po Mszy nastąpi przemarsz Pocztów Sztandarowych i Gości pod Pomnik Czerwca'76, gdzie nastąpi złożenia kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe.