[Patronat Naszej Historii] „Sosnowiecka lotnicza eskadra”

Materiały prasowe
Kazimierz Rutenberg - tutaj na stateczniku poziomym swojego Jaka-9, lato 1945
Kazimierz Rutenberg - tutaj na stateczniku poziomym swojego Jaka-9, lato 1945 Materiały prasowe wystawy
Wystawa jest poświęcona lotnikom Polskich Sił Powietrznych (PSP) na Zachodzie, którzy byli związani z Sosnowcem. Jej podstawowym celem jest nie tylko przybliżenie mieszkańcom miasta i regionu postaci lotników w czasie działań wojennych, opowiedzieć o ich życiu codziennym, rodzinach, pozawojskowych aktywnościach, ale także umiejscowić całość narracji na tle rozwoju i znaczenia lotnictwa w Polsce.

Organizator: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Miejsce: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, ul. Chemiczna 12
Termin: od 11 maja do 16 lipca 2023 roku
Wernisaż: 11 maja, godz. 18.00
Kurator: Ewa Wojtoń

Dla miasta będzie to tematyka niemalże pionierska, bo wiedza na temat sosnowieckich lotników jest ciągle niesatysfakcjonująca. Dlatego przygotowywaną ekspozycją chcemy przynajmniej częściowo wypełnić lukę, jaka ciągle jeszcze istnieje w świadomości wielu mieszkańców nt. tej licznej (ponad 100 nazwisk) grupy kobiet i mężczyzn, którzy walczyli w szeregach PSP. Będziemy usatysfakcjonowani, jeżeli stanie się ona zaczątkiem szerokiej dyskusji na ten temat i zaowocuje w przyszłości kolejnymi pogłębionymi badaniami tematu.
W trakcie przygotowywania materiału do wystawy, z każdym kolejnym krokiem okazywało się jak ciekawa, różnorodna jest to grupa. Największą jest, i na niej w pierwszej kolejności się skupiamy, grupa lotników PSP, ale miasto nasze może się poszczycić pilotami pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli w Ludowym Wojsku – Kazimierz Rutenberg, Aleksander Broch, jak i takim, który odznaczył się jeszcze w wojnie polsko-bolszewickiej (Adam Rotszyld). Okazuje się, że na II wojnie światowej nie powinniśmy zamykać sosnowieckich doświadczeń lotniczych, bo w wolnej już Polsce polskimi siłami powietrznymi dowodził wywodzący się z Jęzora – gen. Andrzej Dulęba, a i ewangeliccy żołnierze mieli przez pewien czas kapelana z Sosnowca.
Uzupełnieniem narracji wystawy będą bogate i ciekawe informacje o sosnowieckim szybownictwie i modelarstwie, które jak się okazuje zapisało chlubną kartę w dziejach Polskich.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Instytutu Pamięci Narodowej
Archiwum Państwowego w Krakowie
Centralnego Archiwum Wojskowego
Narodowego Archiwum Cyfrowego
Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
zbiorów prywatnych rodzin lotników
zbiorów Kazimierza Rauchfleischa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia