Pełen bestialstwa i okrucieństwa samosąd Niemców na Polakach. To była "krwawa noc" w Inowrocławiu

(RED)
Uroczysty pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w październiku 1945 r.
Uroczysty pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w październiku 1945 r. Archiwum
Mija 84. rocznica makabrycznych wydarzeń "krwawej nocy", czyli zbrodni dokonanej przez Niemców na Polakach w inowrocławskim więzieniu.

W nocy 22/23 października 2021 r. miną 84 lata od pamiętnej "makabrycznej nocy" ("krwawej nocy"), kiedy to ówczesny niemiecki landrat Otto Christian Hirschfeld wspólnie z Hansem Ulrichem Jahnzem dokonali samosądu na przetrzymywanych w inowrocławskim więzieniu Polakach.

"Krwawa noc" w Inowrocławiu. Mord na Polakach w inowrocławskim więzieniu

Samosąd, do jakiego doszło w więzieniu nocą z 22 na 23 października 1939 r., to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń z początków II wojny światowej w Inowrocławiu. Tamtej nocy, w warunkach szczególnego udręczenia, pozbawiono życia nie mniej niż 56 osób, w tym prezydenta Inowrocławia Apolinarego Jankowskiego, wiceprezydenta Władysława Juengsta, wójta Gminy Inowrocław-Zachód Mieczysława Eckerta, wielu nauczycieli oraz działaczy polskich organizacji politycznych, gospodarczych i kulturalnych.

Nie była to pierwsza z masowych zbrodni dokonywanych przez Niemców jesienią 1939 r. - miały również miejsce egzekucje w podgniewkowskich lasach i w okolicach wsi Rożniaty. Skala okazanego w inowrocławskim więzieniu bestialstwa i okrucieństwa sprawiły, że dramat ten na kartach historii utrwalił się jako "krwawa noc" bądź "krwawa niedziela inowrocławska".

Uroczysty pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w 1945 r.

Po wojnie, w październiku 1945 roku odbyła się ekshumacja zwłok ofiar mordu, a następnie uroczysty pogrzeb. Kondukt żałobny przeszedł od inowrocławskiego Rynku, dalej ul. Królowej Jadwigi, Solankową, Pakoską (dzisiaj Narutowicza), kierując się dalej na cmentarz parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Tam ofiary mordu spoczęły w przygotowanej wcześniej zbiorowej mogile.

W 1999 r. na murze wiezienia umieszczono pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom "krwawej nocy", a także wszystkich innym patriotom dręczonym w tym miejscu w różnych okresach naszej historii.

Zobaczcie film "Makabryczna noc - Inowrocław 1939"

Kilka lat temu Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego - w ramach serii "Historican - Tropiciele Prawdy" zrealizował film pt. "Makabryczna noc - Inowrocław 1939". To fabularyzowany dokument, w którym wystąpiło wielu mieszkańców Inowrocławia i okolic. Sceny do filmu kręcono m.in. na ulicach Inowrocławia, w ratuszu, sądzie oraz w zakładzie karnym. Jego premiera miała miejsce w 2017 r. Film można obejrzeć m.in. w serwisie internetowym YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pełen bestialstwa i okrucieństwa samosąd Niemców na Polakach. To była "krwawa noc" w Inowrocławiu - Gazeta Pomorska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia