Archeolodzy wrócili do Brodnicy. Tym razem otwarto grobowiec gen. Wybickiego
Prace nad odsłonięciem sklepienia grobowca rodziny Wybickich w Brodnicy, gdzie pierwotnie został pochowany gen. Józef Wybicki, rozpoczęły się w piątek 29 grudnia krótko po godzinie 8.00. Były one poprzedzone wcześniejszymi wykopami sondażowymi oraz badaniami georoadarowymi.
Pierwsze wykopy sondażowe, które miały miejsce w połowie grudnia, odsłoniły między innymi fragment zasypanego korytarza prowadzącego do głównej komory grobowca. Tym razem szczęście bardziej sprzyjało badaczom. Po odsłonięciu fragmentu sklepienia grobowca usunięto z niego jedną z cegieł i wprowadzono do wewnątrz kamerę. Jak się okazało dokładnie pod otworem znajdowały się szczątki, które najprawdopodobniej należą do małżonki generała Józefa Wybickiego, Estery.
W grobie spoczywają szczątki żony gen. Wybickiego - Estery
W dalszej części grobowca archeolog Marcin Krzepkowski z Fundacji Relicta zauważył również fragment kości miednicy, co sugeruje, że w grobowcu oprócz Józefa Wybickiego, przeniesionego równo sto lat temu do Krypty Zasłużonych Wielkopolan i jego żony Estery spoczywał najprawdopodobniej ktoś jeszcze. Ze źródeł nie wynika, kto mógł to być. Niektórzy sugerują, że w grobowcu był pochowany wraz z Esterą Wybicką syn jej i Józefa Wybickiego, niestety nie ma jednoznacznego potwierdzenia tej tezy.
Zajrzenie do grobowca Józefa Wybickiego, to duże wydarzenie dla mieszkańców Brodnicy
Jak stwierdził w rozmowie z nami Radosław Franczak ze Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. generała Józefa Wybickiego, dla lokalnej społeczności otwarcie grobowca Wybickich równo po stu latach od ekshumacji i przeniesieniu generała do Poznania do znaczne wydarzenie. Wiele osób bowiem darzy generała Wybickiego i jego rodzinę sentymentem i fakt, że kiedyś był mieszkańcem właśnie ziemi brodnickiej ma dla nich ogromne znaczenie.
Po sfotografowaniu wnętrza grobowca wyjętą ze sklepienia cegłę ponownie umieszczono na swoim miejscu, a wykop zakopano. Wkrótce najprawdopodobniej w tym miejscu, które na co dzień skryte jest pod chodnikiem za kościołem parafialnym w Brodnicy, pojawi się tablica, która obecnie ustawiona jest nieco dalej.
Prace archeologów i historyków w Brodnicy wsparł powiat śremski.
Obserwuj nas także na Google News
Miejskie Historie - Trzcianka:
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com