Po stu latach otwarto grób gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy. Archeolodzy zarejestrowali, co znajduje się we wnętrzu grobowca

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wideo
od 12 lat
Już informowaliśmy o tym, że historycy oraz archeologowie chcą zajrzeć do grobowca generała Józefa Wybickiego w Brodnicy. Pierwsze wykopy odbyły się jeszcze przed świętami, były to wykopy sondażowe, natomiast w piątek 29 grudnia udało się nie tylko odsłonić sklepienie grobowca, ale i zobaczyć, co znajduje się wewnątrz grobu, gdzie pierwotnie został pochowany autor słów hymnu polskiego.

Archeolodzy wrócili do Brodnicy. Tym razem otwarto grobowiec gen. Wybickiego

Prace nad odsłonięciem sklepienia grobowca rodziny Wybickich w Brodnicy, gdzie pierwotnie został pochowany gen. Józef Wybicki, rozpoczęły się w piątek 29 grudnia krótko po godzinie 8.00. Były one poprzedzone wcześniejszymi wykopami sondażowymi oraz badaniami georoadarowymi.

Pierwsze wykopy sondażowe, które miały miejsce w połowie grudnia, odsłoniły między innymi fragment zasypanego korytarza prowadzącego do głównej komory grobowca. Tym razem szczęście bardziej sprzyjało badaczom. Po odsłonięciu fragmentu sklepienia grobowca usunięto z niego jedną z cegieł i wprowadzono do wewnątrz kamerę. Jak się okazało dokładnie pod otworem znajdowały się szczątki, które najprawdopodobniej należą do małżonki generała Józefa Wybickiego, Estery.

W grobie spoczywają szczątki żony gen. Wybickiego - Estery

W dalszej części grobowca archeolog Marcin Krzepkowski z Fundacji Relicta zauważył również fragment kości miednicy, co sugeruje, że w grobowcu oprócz Józefa Wybickiego, przeniesionego równo sto lat temu do Krypty Zasłużonych Wielkopolan i jego żony Estery spoczywał najprawdopodobniej ktoś jeszcze. Ze źródeł nie wynika, kto mógł to być. Niektórzy sugerują, że w grobowcu był pochowany wraz z Esterą Wybicką syn jej i Józefa Wybickiego, niestety nie ma jednoznacznego potwierdzenia tej tezy.

Zajrzenie do grobowca Józefa Wybickiego, to duże wydarzenie dla mieszkańców Brodnicy

Jak stwierdził w rozmowie z nami Radosław Franczak ze Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. generała Józefa Wybickiego, dla lokalnej społeczności otwarcie grobowca Wybickich równo po stu latach od ekshumacji i przeniesieniu generała do Poznania do znaczne wydarzenie. Wiele osób bowiem darzy generała Wybickiego i jego rodzinę sentymentem i fakt, że kiedyś był mieszkańcem właśnie ziemi brodnickiej ma dla nich ogromne znaczenie.

Po sfotografowaniu wnętrza grobowca wyjętą ze sklepienia cegłę ponownie umieszczono na swoim miejscu, a wykop zakopano. Wkrótce najprawdopodobniej w tym miejscu, które na co dzień skryte jest pod chodnikiem za kościołem parafialnym w Brodnicy, pojawi się tablica, która obecnie ustawiona jest nieco dalej.

Prace archeologów i historyków w Brodnicy wsparł powiat śremski.

Źródło: srem.naszemiasto.pl

Obserwuj nas także na Google News

Imiona mają bardzo duże znaczenia, stanowią o naszej autopromocji. To zwykle pierwsze co o sobie mówimy innym. Psychologowie mówią nawet, że po imieniu jesteśmy oceniani przez innych. Na podstawie znaczenia imion sprawdzamy, które imiona przyciągają pieniądze >>>

Takie są imiona, które przyciągają pieniądze. Oni mają szczę...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po stu latach otwarto grób gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy. Archeolodzy zarejestrowali, co znajduje się we wnętrzu grobowca - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia