Poglądowa lekcja historii w sosnowieckiej Środuli. Tłumy na rekonstrukcji bitew napoleońskich [ZDJĘCIA]

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W Parku Środulskim tłumnie zebrani widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję bitew Powstania na Nowym Śląsku z początku XIX wieku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Parku Środulskim tłumnie zebrani widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję bitew Powstania na Nowym Śląsku z początku XIX wieku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W niedzielne popołudnie Park Środullski zmienił się w pole bitwy. Tam właśnie spotkali się rekonstruktorzy wojsk z epoki napoleońskiej, by przed zebranymi tłumami odtworzyć przebieg bitew powstania na Nowym Śląsku.

Towarzyszące finałowi Tygodnia Dziecka w Sosowcu wydrzenie historyczne zorganizowane zostało przez profesora Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora Instytutu Zagłębia, Dariusza Nawrota. To on zaprosił rekonstruktorów z całej Polski, by w słoneczne popołudnie przybliżyć mieszkańcom Sosnowca zapomnianą kartę historii tego regionu.

- Mało kto pamięta, że nasz region po trzecim zaborze znalazł się w obrębie Prus. W 1806 roku, kiedy na ziemie polskie wkroczyły wojska napoleońskie, tutaj, na tak zwanym Nowym Śląsku rozpoczęło się spontaniczne powstanie i walki o wolną Polskę. Te trwały cały rok. Nasi przodkowie zapisali się bohatersko na kartach historii, walcząc z oddziałami pruskimi z Górnego Śląska, które próbowały spacyfikować zryw wolnościowy. Efektem tego powstania było to, że chociaż w pierwszej wersji postanowień traktatowych z Tylży zachodnia małopolska - czyli Zagłębie właśnie - nie znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego, to za sprawą decyzji Napoleona z roku 1807 obszar ten wszedł w granice nowopowstałego Księstwa. Decyzja ta zaważyła na naszej historii - mówi profesor Dariusz Nawrot.

Widowisko “Powstanie na Nowym Śląsku 1806-1807" opisywało wydarzenia z początku XIX, dotyczących zrywów powstańczych mieszkańców obecnego Zagłębia.

W rekonstrukcji wzięły grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, wcielając się w oddziały polskie, powstańcze, kawalerię napoleońską i wojska pruskie. W trakcie inscenizacji odtworzono przebieg czterech bitew, z wieńczącą wydarzenie rekonstrukcją bitwy pod Strugą.

Tłumnie zebrani mieszkańcy Sosnowca mogli zobaczyć przebieg ataku wojsk pruskich na dwór szlachty polskiej, szarżę kawalerii na stanowisko artylerii, taktyki zastosowane w bitwie pod Strugą. Przebieg bitew z szczytu wzgórza śledził Napoleon Bonaparte, w którego rolę wcielił się gdański rekonstruktor, Piotr Zawada.

- Rekonstrukcja jest dla mnie ważną częścią życia. Poznałem tam wspaniałych ludzi, spełniam moją pasję historyczną, zwiedzam Polskę i Europę, razem z moją ekipą rekonstrukcyjną odwiedzając kolejne pola bitew - mówi Piotr Zawada.

W Parku Środulskim tłumnie zebrani widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję bitew Powstania na Nowym Śląsku z początku XIX wieku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Poglądowa lekcja historii w sosnowieckiej Środuli. Tłumy na ...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poglądowa lekcja historii w sosnowieckiej Środuli. Tłumy na rekonstrukcji bitew napoleońskich [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia