O tym, że Churchill nienawidził Rosji Sowieckiej i zdawał sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo ideologia komunistyczna stanowi dla świata, świadczy wiele faktów. Historycy przypominają na przykład niezrealizowany plan pod kryptonimem "Operacja Pika" - bombardowania sowieckich instalacji naftowych na Kaukazie w 1940 r.
Przypomnijmy, że przed 22 czerwca 1941 r. ZSRR był oficjalnie sojusznikiem Hitlera, więc zniszczenie Baku, Batumi i Groznego mogło gospodarczo sparaliżować oba kraje. Po inwazji niemieckiej Związek Radziecki stał się nieoczekiwanie aliantem Wielkiej Brytanii, zatem plan odłożono ad acta.
Sekretny plan Churchilla
W polityce sojusze nie trwają wiecznie, szczególnie w polityce brytyjskiej. Gdy więc w kwietniu 1945 roku Churchill zdał sobie sprawę, że Sowieci na dniach zdobędą Berlin i staną u wrót Europy, polecił komórce sztabowej British Armed Forces Joint Planning Staff opracować sekretny plan powstrzymania radzieckich dywizji. Przeszedł on do historii jako "Operacja Unthinkable" ("Operacja nie do pomyślenia") i był tak naprawdę wstępem do III wojny światowej.