Prace poszukiwawcze IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Odnaleziono kolejne szczątki, które mogą należeć do więźniów Zamku

OPRAC.: PW
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN/facebook.com
Szczątki należące do co najmniej czterech osób, które mogły być straceńcami z więzienia na lubelskim Zamku, odnaleziono podczas kolejnych prac poszukiwawczych, jakie zostały przeprowadzone na nekropolii przy ul. Unickiej w Lublinie.

Po raz kolejny, tym razem 5-6 kwietnia br., na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie trwały prace poszukiwawcze prowadzone przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Celem prowadzonych działań było odnalezienie miejsc pochówku straceńców z więzienia na Zamku w Lublinie.

Podobnie jak miesiąc temu, tak i podczas kwietniowych działań badacze natrafili na szczątki co najmniej czterech osób, spoczywających pod dwoma współczesnymi nagrobkami.

„Charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do ofiar terroru komunistycznego. W pierwszej jamie grobowej odkryto kompletne szkielety należące do dwóch mężczyzn w wieku ok. 20-30 lat. Ich ciała zostały wrzucone do dołu na tzw. „zakładkę”, przy czym jedna z ofiar spoczywała w pozycji na brzuchu, a jej kończyny dolne opierały się o krawędź wkopu. W trakcie wstępnych oględzin ujawniono na obu czaszkach ślady postrzałów. Przy szczątkach odnaleziono liczne guziki, a także skorodowany fragment naboju” - czytamy we wpisie udostępnionym w mediach społecznościowych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Jak podaje IPN, w drugim grobie natrafiono natomiast na niekompletne szczątki, które należą do co najmniej dwóch mężczyzn.

„Wszystko wskazuje na to, że pierwotna mogiła została zniszczona w trakcie przygotowywania wtórnego pochówku w latach 70., a spoczywające powyżej szczątki przeniesiono w inne miejsce” - wyjaśniają badacze.

Odnalezione szczątki trafiły teraz do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam zostaną poddane identyfikacji genetycznej i szczegółowym badaniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia