Premiera książki "Gawędy o podlaskich harcerzach - służyć Bogu i Polsce" w białostockim Ratuszu

Wojciech Wojtkielewicz
Publikacja ma przypominać życiorysy osiemnastu wybitnych harcerzy z naszego województwa. Szczególnie tych, którzy tworzyli skauting od początku. Promocja książki odbyła się w poniedziałek 27 czerwca, w białostockim Ratuszu.

Książka "Gawędy o podlaskich harcerzach - służyć Bogu i Polsce" zawiera 18 życiorysów.

- To są postacie niezwykłe, często zapomniane. Wśród nich te, które odeszły niedawno, a stanowiły o sile podlaskiego harcerstwa. To są nauczyciele, księża, instruktorzy. Ludzie, którzy się wpisali w historię regionu, miasta Białystok – mówił podczas promocji książki współautor, ks. harcmistrz Aleksander Dobroński.

Z kolei harcmistrz, Andrzej Bajkowski przekonywał. - Trzeba być pasjonatem, żeby przez tyle lat pracować, służyć, albo brać udział w walkach, jak ci harcerze żołnierze, którzy brali udział w odbudowywaniu naszego kraju, naszych drużyn po II wojnie światowej. I to jest piękna karta historii - podkreślił.

Ponadczasowe harcerstwo

Ks. Dobroński podkreślił, że harcerstwo ma ponad 100 lat.

- Chcieliśmy wspomnieć tych, którzy tworzyli je od początku. Ks. Paweł Grzybowski, zakładał jako pierwszy drużyny. Piszemy o druhnie Aleksandrze Sandomierskiej i innych wspaniałych postaciach. Wśród nich Zenek Borowski, 13-letni harcerz, druh Ryszard Kaczorowski, prezydent na uchodźstwie, czy kardynał Stefan Wyszyński. A z kolei druh Piotr Snarski, to autor pięknej pieśni „Mały obóz”. Mało kto wie - wśród harcerzy polskich, że mieszkał w Białymstoku i tę pieśń ułożył – ocenił harcmistrz, ks. Dobroński.

Dodał, że książka ta, może stanowić źródło dydaktyczne dla instruktorów, nauczycieli oraz tych, którzy szanują historię Podlasia i chcą pogłębić wiedzę. - Osoby te dawały nam piękny przykład, dlatego nie chcemy, aby ich życie zostało zapomniane – powiedział.

- Harcerstwo w Białymstoku miało swoje wielkie wzloty. W różnych okresach pełniło też ważną rolę. Dzisiaj, może nie jest to, najświetniejszy okres, ale przecież mamy harcerzy i chcielibyśmy mieć ich więcej. Stąd próbujemy promować idee, myśli, zasady harcerstwa i tych, którzy to harcerstwo tworzyli. Chcemy przypominać o liderach, którzy przeszli do legendy harcerstwa białostockiego – powiedział prof. Adam Czesław Dobroński.

Wyraził też nadzieję, że publikacja dotrze do szerszego grona odbiorców.

Harcmistrzowie zapowiedzieli, że powstanie też drugi tom "Gawędy o podlaskich harcerzach", który przybliży sylwetki kolejnych zasłużonych postaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia