Wczesne lata, rodzinne tragedie i utrata wzroku
Ray Charles przyszedł na świat 23 września 1930 roku w Albany (stan Georgia). Był synem Arethy Williams, która pracowała w tartaku, i Baileya Robinsona, który był mechanikiem. Co ciekawe, rodzice Raya nigdy się nie pobrali. Ray zaczął tracić wzrok w piątym roku życia. Jednym z jego ostatnich obrazów było utonięcie jego brata George’a. Ray stracił wzrok całkowicie dwa lata po tym wydarzeniu. Nie wiadomo dokładnie, co mogło spowodować ten stan u przyszłego muzyka. Sam Charles nigdy nie dowiedział się pewnej diagnozy, ale podejrzewa się jaskrę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Charles rozpoczął naukę w szkole dla niewidomych Florida School for the Deaf and Blind w St. Augustine na Florydzie. Tam też rozpoczął komponować muzykę i grać na klarnecie i fortepianie. Kolejne tragedie nadeszły do przyszłego wirtuoza muzyki w czasie nauki w tej szkole. Jego rodzice zmarli krótko po sobie. Kilka lat wcześniej ojciec Raya odszedł od partnerki, zakładając nową rodzinę.
Ray Charles. Początki kariery
Tuż po ukończeniu osiemnastego roku życia, Charles zaczął występować na scenie, mając na oczach czarne okulary, które stały się dla jego kariery znakiem rozpoznawczym. W 1948 dołączył do zespołu McSon Trio. W 1951 roku Charles stworzył „Baby, Let Me Hold Your Hand”. Wtedy też postanowił oficjalnie skrócić swoje dane osobowe z Raymond Charles Robinson do znanego wszystkim obecnie Ray Charles.
Gdy kariera Charlesa ruszyła, artysta nawiązał współpracę z wytwórnią Atlantic. Nagrał dla niej dwa duże hity „It Should Have Been Me” oraz „Mess Around”. Piosenki te zdominowały listy przebojów w 1953 roku. Jedną z najsłynniejszych piosenek Charlesa, pozostaje utwór „I Got a Woman”. Skomponował ją Renald Richard, czyli członek zespołu Raya. Piosenki Charlesa przybywały na szczycie listy przebojów Billboard R&B regularnie od 1955 do 1959 roku.
Ray Charles zmarł 19 lat temu. Miał dwanaścioro dzieci i problemy z narkotykami
W połowie lat 60. Charles został aresztowany za posiadanie heroiny. Był od niej uzależniony przez dwie dekady. W 1966 roku spędził rok na warunkowym przedterminowym zwolnieniu. Z nałogu wyleczył się w specjalistycznej klinice w Los Angeles.
Ray Charles wrócił na szczyt pod koniec lat 80. XX wieku. Wtedy to wzrosła popularność muzyka wśród młodzieży. Przyczynił się do tego m.in. jego gościnny występ w filmie „Blues Brothers”, gdzie zagrał niewidomego właściciela sklepu z instrumentami, który wykonuje „Shake a Tail Feather”, aby pokazać, że instrumenty działają. W 1985 roku wraz z innymi artystami zaśpiewał słynny utwór charytatywny „We Are the World”.
Charles żenił się w swoim życiu dwukrotnie, ale miał aż dwanaścioro dzieci z różnymi kobietami. W 2004 roku Charles został wprowadzony do Jazz Hall of Fame oraz National Black Sports & Entertainment Hall of Fame. Ceremonia rozdania nagród Grammy w 2005 roku została w całości zadedykowana właśnie mu. Zmarł 10 czerwca 2004 roku wieku niespełna 74 lat.
dś