Rocznica egzekucji w Palmirach. Jedna noc zabrała ponad 350 osób. W akcji AB zginęli politycy, lekarze oraz sportowcy

Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Noc z 20 na 21 czerwca 1940 roku to rocznica egzekucji w Palmirach. 83 lata temu niemieccy najeźdźcy zamordowali przedstawicieli polskiej kultury, sztuki oraz polityki. Kto wydał tak straszny rozkaz?

W nocy z 20 na 21 czerwca 1940 roku, a więc równo 83 lata temu, hitlerowskie Niemcy dokonały jednej z największych zbrodniII wojny światowej. We wsi Palmiry, przy Puszczy Kampinoskiej, życie stracili wybitni przedstawiciele polskiego sportu, kultury, działacze polityczni, dziennikarze oraz lekarze. Akcja AB, czyli Akcja Pacyfikacyjna – Ausserordentliche Befriedungsaktion zabrała tylko tej jednej nocy aż 358 istnień.

Akcja AB w Palmirach. Dlaczego nikt nie mógł pomóc?

Niemcy zaczęli rozstrzeliwać Polaków w Palmirach już w 1939 roku. Pierwsza egzekucja miała tam miejsce 7 grudnia 1939 roku. Miejsce na zagładę wybrano nieprzypadkowo, gdyż to właśnie w Lesie Kampinoskim mieściły się składy amunicji Wojska Polskiego. Teren, gdzie dokonywano morderstw, był więc zamknięty dla osób z zewnątrz, miejsce zbrodni okalał drut kolczasty, a doły, do których rzucano ciała zabitych, były starannie przygotowane przez młodzież z Hitlerjugend. Nikt nie mógł pomóc ofiarom. Leśnicy z tamtych rejonów dostali kategoryczny zakaz zbliżania się. Za egzekucje odpowiadali: dowódca SS i policji na dystrykt warszawski, Josef Meisinger oraz komendant SD i policji na dystrykt warszawski, Ludwig Hahn.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Akcja AB. Zginęli najwybitniejsi przedstawiciele tamtego czasu

W Palmirach tylko w nocy z 20 na 21 czerwca 1940 roku, zginęli m.in.: poseł na Sejm RP Mieczysław Niedziałkowski, prezes Stronnictwa Ludowego i Marszałek Sejmu Maciej Rataj, złoty medalista w biegu na 10 tys. metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku, Janusz Kusociński, senator Halina Jaroszewicz, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, a także córka generała Józefa Dowbor-Muśnickiego Agnieszka.

Generalny Gubernator Okupowanej Polski, Hans Frank, powiedział o akcji AB:

Przyspieszona likwidacja większości buntowniczych polityków głoszących opór i innych osobników politycznie podejrzanych, jak również jednoczesne położenie kresu tradycyjnej polskiej przestępczości.

W czasie pomiędzy 1939 a lipcem 1941 SS i policja niemiecka dokonała w Palmirach blisko 1700 egzekucji na polskich obywatelach.

Źródło: Dzieje.pl/historykon.pl

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia