Szczyrk w PRL-u - jak przed laty wyglądał popularny ośrodek turystyczny w Beskidzie Śląskim? Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne.
Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne. fotopolska.eu
Szczyrk jest popularnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym w Beskidzie Śląskim. Podobnie, jak Wisła czy Ustroń, Szczyrk znajduje się jest stosunkowo niedaleko aglomeracji górnośląskiej, co zapewniło mu stale rosnącą popularność. Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne od lat przyciąga wielu turystów spragnionych górskich widoków. Jak Szczyrk wyglądał w PRL-u? Zapraszamy na historyczny spacer.

Szczyrk – popularny ośrodek turystyczny w Beskidzie Śląskim

Dokładne wskazanie początków Szczyrku nie jest łatwe. Źródła podają, że udokumentowane jest osadnictwo ludności wołoskiej, węgierskiej, austriackiej, czeskiej i słowackiej na terenie Szczyrku w XV w. Z kolei w 1630 r. przeprowadzono w osadzie pierwszy spis ludności dla potrzeb podatkowych.

Zobacz, jak wyglądał Szczyrk w PRL-u

Rozwój turystyki w Szczyrku nastąpił po I wojnie światowej. Początkowo bazę noclegową w miejscowości stanowiły poaustriackie koszary i lazarety. W 1924 r. powstał schron turystyczny dla narciarzy na Skrzycznem. Obiekt został wybudowany przez Beskidenverein – niemieckie towarzystwo turystyki górskiej. W 1933 roku działalność rozpoczęło schronisko turystyczne.

Szczyrk uzyskał prawa miejskie w 1973 r. Dziś to ważny ośrodek turystyczny i sportowy, można tu znaleźć wiele obiektów narciarskich oraz różnorodną i rozbudowaną bazę noclegową. Według danych z 2016 roku miasto liczyło nieco ponad 5,7 tys. mieszkańców. W sezonie ta liczba wzrasta wielokrotnie.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyrk w PRL-u - jak przed laty wyglądał popularny ośrodek turystyczny w Beskidzie Śląskim? Zobacz ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia