Walczyli o wolność i godność: Poznań pamięta Czerwiec 1956 r.

Grzegorz Okoński
Minęło 66 lat od chwili, gdy na ul. Kochanowskiego padły pierwsze strzały w stronę demonstrantów. Poznań upamiętnił wydarzenia Czerwca 1956.
Minęło 66 lat od chwili, gdy na ul. Kochanowskiego padły pierwsze strzały w stronę demonstrantów. Poznań upamiętnił wydarzenia Czerwca 1956. Adam Jastrzębowski
Minęło 66 lat od chwili, gdy na ul. Kochanowskiego padły pierwsze strzały w stronę demonstrantów. We wtorek 28 czerwca Poznań upamiętnił wydarzenia Czerwca 1956.

Obchody 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 rozpoczęły się składaniem kwiatów pod tablicami pamiątkowymi, m.in. przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski i bramie głównej Zakładów, w gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej oraz przy ZNTK S.A. (ul. Robocza 4). Główna uroczystość odbyła się na placu Mickiewicza, pod Poznańskimi Krzyżami. Wyjątkowo jednak nie dotyczyła wydarzeń, które rozpoczęte w Poznaniu, były pierwszym masowym protestem po wojnie i dały początek przemianom politycznym w kraju: mówiono także o trwającej wojnie na Ukrainie.

- To dzisiejsze spotkanie i obchody mają szczególny, wyjątkowy wyraz – w tym momencie na Ukrainie giną ludzie: żołnierze, cywile i dzieci – mówił Jarosław Lange, przewodniczący regionu NSZZ Solidarność. - Walczą o wolność, o samostanowienie i o godność, o te same rzeczy, o które 66 lat temu nasi bohaterowie walczyli w Poznaniu. Najeźdźcą i agresorem, wówczas i dziś, jest imperium zła, ten sam agresor. To jest nauka dla nas wszystkich – mijają dziesiątki lat i ciągle trzeba zabiegać o wolność.

Zobacz też 66. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956. Poszli w pokojowym proteście, bo nie można było tak dłużej żyć...

- To było nie tylko powstanie przeciw ludowej władzy - to było wyzwanie i rękawica rzucona Moskwie. Chcemy wam, uczestnicy tamtych dni podziękować z całego serca – wtórował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. A prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec ‘56, Jerzy Majchrzak mówił - „krew przelana nie była przelana na darmo, Czerwiec stał się drogowskazem, który doprowadził nas do wolnej Polski. Pamiętam ten dzień doskonale, na własne oczy widziałem tysiące ludzi protestujących przeciwko władzy, widziałem jak ginie mój przyjaciel Jerzy Jankowiak, sam też zostałem ranny”… Jerzy Majchrzak przypomniał też, że do dziś nie zostały wyjaśnione okoliczności śmierci najmłodszej ofiary Czerwca 1956 roku – 13-letniego Romka Strzałkowskiego, a także – ofiary stanu wojennego, jego syna Piotra, zakatowanego przez milicjantów.

W czasie uroczystości wystąpiła urodzona na Ukrainie, Oksana Hamerska, solistka Teatru Muzycznego, wykonując dwa charakterystyczne utwory: „Miejcie nadzieję” i „Tam na łące czerwona kalina”.

Minutą ciszy uczczono następnie poznaniaków, którzy zginęli w powstaniu Poznańskiego Czerwca i złożono kwiaty pod krzyżami – jako pierwsi pokłonili się przed pomnikiem kombatanci.

Na godz. 20.30 zaplanowano także wyjątkową oprawę wizualną - racowisko pod Poznańskimi Krzyżami.

od 16 lat
Postanowiliśmy przypomnieć, jak powstawały wielkie osiedla w Poznaniu. W naszej galerii zebraliśmy archiwalne zdjęcia z Rataj, Winograd, Piątkowa i Żegrza. Na tych fotografiach dokładnie widać, jak bardzo zmieniło się miasto. Na zdjęciu: Osiedle Jagiellońskie.Zobacz archiwalne zdjęcia z poznańskich osiedli --->

Oto osiedla w Poznaniu na archiwalnych zdjęciach. Tak wygląd...

Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło zdjęcia starych pocztówek ze zbioru, powiększanego sukcesywnie od 1994 roku. Zapraszamy Was więc na małą podróż w czasie. Poznajecie te miejsca?Zobaczcie jak pięknie prezentowała się stolica Wielkopolski i okoliczne miasta na starych pocztówkach --->Zobacz też: Opuszczona stacja pod Poznaniem. Tu w studni woda zmienia się w szampana

Poznań i Wielkopolska na starych pocztówkach. Tak pięknie ki...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia