Zaczęło się we Wrzeszczu. Czerwone Gitary obchodzą 58. urodziny! Historia jednego z najpopularniejszych polskich zespołów

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Gdańsk Wrzeszcz. Jest 3 stycznia 1965 roku i pięciu muzyków spotkało się właśnie w kawiarni "Cristal". To byli członkowie zespołu "Pięciolinie", którzy zamierzają utworzyć nowy projekt. Nowa grupa ma się nazywać "Czerwone Gitary" i wkrótce stanie się jednym z najpopularniejszych zespołów w Polsce.

Czerwone Gitary obchodzą 58. urodziny

Mija właśnie 58. rocznica od tego wydarzenia. Sama kawiarnia "Cristal" przeszła już do historii, ale Czerwone Gitary wciąż tworzą. W innym już składzie, ponieważ z oryginalnej piątki muzyków - Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski - w grupie został jedynie Jerzy Skrzypczyk. W 2015 roku kolektyw wydał dwa albumy: "Jeszcze raz" oraz "Symfonicznie".

ZOBACZ TAKŻE:
Gdańsk. Budynek legendarnego Cristalu na sprzedaż. Cena to blisko 23 mln złotych. Co działo się tu przez lata? ZDJĘCIA

Przez ostatnie 58 lat Czerwone Gitary przechodziły wiele zmian i ewolucji. Pierwszy koncert zagrały w sopockim "Non-Stopie". Wkrótce po rozpoczęciu działalności Henryk Zomerski musiał przerwać grę z powodu problemów z wojskiem. Jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. W pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce" grupa wyruszyła jesienią w roku swojego powstania. Na plakatach z tamtego czasu nie zobaczymy jednak nazwisk ani Skrzypczyka, ani Krajewskiego. Muzyka bigbitowa, jaką tworzyli, nie była bowiem akceptowana przez komunistyczną władzę. Powiązanie z Czerwonymi Gitarami mogło więc się dla nich wiązać ze skreśleniem z listy uczniów szkoły muzycznej. Skrzypczyk przybrał pseudonim Jerzy Geret, natomiast Krajewski grał jako Robert Marczak.

Największa fala popularności Czerwonych Gitar

Debiutancką płytę zespół nagrał pod koniec 1966 roku. "To właśnie my" wydano nakładem 160 tys. egzemplarzy. Co najbardziej imponujące, album został nagrany w zaledwie... dwa dni! To wydarzenie rozpoczyna okres największej popularności zespołu. Grupę opuszcza jednak współzałożyciel oraz lider Jurek Kossela, którego zastąpił Krzysztof Klenczon.

ZOBACZ TAKŻE: Co wydarzy się w 2023 roku w Trójmieście? Open'er Festival, Boris Brejcha, 30-lecie Myslovitz, Ralph Kaminski. Koncertów nie zabraknie

Czerwone Gitary nie zwalniały, bo już w maju 1967 roku wydały drugą płytę pt. "Czerwone Gitary 2". Wydanie to sprzedało się w rekordowej liczbie 240 tys. egzemplarzy. Do 1980 roku zespół nagrał łącznie dziesięć albumów i zdobył liczne wyróżnienia. Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski, Czerwone Gitary dostały trofeum "MIDEM" we francuskim Cannes i liczne nagrody w Opolu, "Billboard" przyznał grupie nagrodę dla najpopularniejszego zespołu, a muzycy często podbijali szczyty list przebojów.

Powrót i czasy współczesne

Tak było właśnie do lat osiemdziesiątych. Wówczas Czerwone Gitary zniknęły z polskiej estrady na aż kilkanaście lat. Zespół można było usłyszeć na żywo tylko na scenach w USA, ZSRR oraz NRD. Na powrót trzeba było czekać aż do 1991 roku, kiedy to z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy zaplanowano 38 koncertów. W ciągu sześciu lat muzycy wyszli na scenę aż 500 razy. W 1997 roku lider Seweryn Krajewski odszedł z zespołu. Rok później Czerwone Gitary wydały swój pierwszy album od 21 lat - "...jeszcze muzyka gra".
Od 2000 roku grupa nagrała cztery krążki - "O.K.", Herz verschenkt oraz wspomniane już "Jeszcze raz" i "Symfonicznie". W obecnym składzie znajduje się Jerzy Skrzypczyk, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Marcin Niewęgłowski oraz Marek Jabłoński.

Zaczęło się we Wrzeszczu. Czerwone Gitary obchodzą 58. urodz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaczęło się we Wrzeszczu. Czerwone Gitary obchodzą 58. urodziny! Historia jednego z najpopularniejszych polskich zespołów - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia