Czerwone Gitary obchodzą 58. urodziny
Mija właśnie 58. rocznica od tego wydarzenia. Sama kawiarnia "Cristal" przeszła już do historii, ale Czerwone Gitary wciąż tworzą. W innym już składzie, ponieważ z oryginalnej piątki muzyków - Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski - w grupie został jedynie Jerzy Skrzypczyk. W 2015 roku kolektyw wydał dwa albumy: "Jeszcze raz" oraz "Symfonicznie".
Przez ostatnie 58 lat Czerwone Gitary przechodziły wiele zmian i ewolucji. Pierwszy koncert zagrały w sopockim "Non-Stopie". Wkrótce po rozpoczęciu działalności Henryk Zomerski musiał przerwać grę z powodu problemów z wojskiem. Jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. W pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce" grupa wyruszyła jesienią w roku swojego powstania. Na plakatach z tamtego czasu nie zobaczymy jednak nazwisk ani Skrzypczyka, ani Krajewskiego. Muzyka bigbitowa, jaką tworzyli, nie była bowiem akceptowana przez komunistyczną władzę. Powiązanie z Czerwonymi Gitarami mogło więc się dla nich wiązać ze skreśleniem z listy uczniów szkoły muzycznej. Skrzypczyk przybrał pseudonim Jerzy Geret, natomiast Krajewski grał jako Robert Marczak.
Największa fala popularności Czerwonych Gitar
Debiutancką płytę zespół nagrał pod koniec 1966 roku. "To właśnie my" wydano nakładem 160 tys. egzemplarzy. Co najbardziej imponujące, album został nagrany w zaledwie... dwa dni! To wydarzenie rozpoczyna okres największej popularności zespołu. Grupę opuszcza jednak współzałożyciel oraz lider Jurek Kossela, którego zastąpił Krzysztof Klenczon.
Czerwone Gitary nie zwalniały, bo już w maju 1967 roku wydały drugą płytę pt. "Czerwone Gitary 2". Wydanie to sprzedało się w rekordowej liczbie 240 tys. egzemplarzy. Do 1980 roku zespół nagrał łącznie dziesięć albumów i zdobył liczne wyróżnienia. Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski, Czerwone Gitary dostały trofeum "MIDEM" we francuskim Cannes i liczne nagrody w Opolu, "Billboard" przyznał grupie nagrodę dla najpopularniejszego zespołu, a muzycy często podbijali szczyty list przebojów.
Powrót i czasy współczesne
Tak było właśnie do lat osiemdziesiątych. Wówczas Czerwone Gitary zniknęły z polskiej estrady na aż kilkanaście lat. Zespół można było usłyszeć na żywo tylko na scenach w USA, ZSRR oraz NRD. Na powrót trzeba było czekać aż do 1991 roku, kiedy to z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy zaplanowano 38 koncertów. W ciągu sześciu lat muzycy wyszli na scenę aż 500 razy. W 1997 roku lider Seweryn Krajewski odszedł z zespołu. Rok później Czerwone Gitary wydały swój pierwszy album od 21 lat - "...jeszcze muzyka gra".
Od 2000 roku grupa nagrała cztery krążki - "O.K.", Herz verschenkt oraz wspomniane już "Jeszcze raz" i "Symfonicznie". W obecnym składzie znajduje się Jerzy Skrzypczyk, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Marcin Niewęgłowski oraz Marek Jabłoński.