Żuawi śmierci. Elitarny oddział powstania styczniowego

Czytaj dalej
Wiktor Porembski

Żuawi śmierci. Elitarny oddział powstania styczniowego

Wiktor Porembski

Wśród jednostek powstania 1863 r. nie było równie niezwykłego oddziału. Żuawi śmierci łączyli model walki zaczerpnięty z francuskiej Algierii z makabryczną symboliką

Z założenia mieli być postrachem Rosjan. Niezwykły mundur z białym krzyżem na piersi, symbolika trupiej czaszki w połączeniu z zaawansowanym jak na drugą połowę XIX w. szkoleniem w walce nieregularnej - to wszystko miało nadawać im pewien zupełnie niepowtarzalny wojenny sznyt. Oddział żuawów śmierci początkowo w sile kompanii, później niepełnego pułku stworzył Francuz - płk Franciszek Maksymilian Rochebrune - który stopnia dosłużył się we francuskiej piechocie liniowej podczas II wojny opiumowej. Rochebrune oparł koncepcję jednostki na formacji żuawów - lekkiej francuskiej piechoty zdolnej do walki zarówno liniowej, jak i partyzanckiej wywodzącej się z terenów dzisiejszej Algierii. Samo słowo „żuaw” wywodzi się od arab. zuāwa - nazwy szczepu Kabylów, których technika walki była rodzajem pierwowzoru dla francuskiej armii. Żuawi nosili charakterystyczne szarawary, wyposażeni byli zarówno w karabin, jak i w różne rodzaje broni białej. Jednostki żuawów formowano w XIX w. także w wielu innych armiach niż francuska - na przykład w amerykańskiej wojnie secesyjnej służyli po obu stronach frontu.

Polscy żuawi śmierci sformowani przez Rochebrune’a składali specjalną przysięgę - że nigdy się nie cofną ani nie poddadzą. Ich wojenna kariera podczas powstania styczniowego zaczęła się od spektakularnego szturmu na rosyjskie pozycje podczas bitwy pod Miechowem - 17 lutego 1863 r. Żuawi wykonali zadanie z maksymalną desperacją - jednak atak bagnetami na przeważające siły wroga zakończył się masakrą - ze 150-osobowego oddziału przeżyło tylko kilkunastu żołnierzy Rochebrune’a. Jednostka została odtworzona w sile około 400 ludzi, następnie zasłużyła się m.in. w czasie bitew pod Chrobrzem i pod Grochowiskami.

Wśród jednostek powstania 1863 r. nie było równie niezwykłego oddziału. Żuawi śmierci łączyli model walki zaczerpnięty z francuskiej Algierii z makabryczną symboliką.

Wiktor Porembski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.