99 lat temu Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla
13 listopada 1924 roku Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka w Sztokholmie postanowiła nagrodzić Reymonta za powieść "Chłopi", która przedstawiała życie polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Uniwersalność oraz przedstawienie ponadczasowych w skali światowej wartości sprawiło, że to właśnie Władysław Reymont został doceniony i nagrodzony.
Konkurencja nie należała jednak do łatwych. Wśród innych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla znajdowały się wówczas nazwiska takie jak:
- Maksym Gorki,
- Thomas Hardy,
- Blasco Ibanez,
- Thomas Mann,
- Sigrid Undset,
- Stefan Żeromski.
Warto tutaj zaznaczyć, że literacka Nagroda Nobla dla Władysława Reymonta była drugą taką otrzymaną przez Polaka. Wcześniej, w 1905 roku, zdobył ją Henryk Sienkiewicz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Jaka była reakcja Władysława Reymonta?
Władysław Reymont nie mógł osobiście pojawić się na gali wręczenia nagród z powodu złego stanu zdrowia. W jego imieniu nagrodę odebrał poseł RP w Szwecji, Alfred Wysocki, a następnie przesłał ją do Nicei, gdzie Reymont przebywał na rekonwalescencji.
Autor powieści "Chłopi" nie krył swojego zadowolenia i wzruszenia, czego możemy dowiedzieć się z listu napisanego do Wojciecha Morawskiego, w którym Władysław Reymont tak opisuje swoje odczucia:
"Sprawiła mi nie radość, a głębokie wzruszenie. Mówiąc otwarcie […] nie miałem żadnej nadziei. […] Na cóż ja mogłem liczyć? Chyba na jakiś szczęśliwy wypadek. I prawdopodobnie ten jakiś nieprzewidziany wypadek zwyciężył. […] Oszołomiony jestem tą niespodzianką. I w takich okolicznościach przyszła, że wygląda na gorzką ironię życia. Bo na cóż mi to wszystko? Chory jestem, miałem świeżo zapalenie płuc […]. Odszedłem wewnętrznie od świata i spraw jego. Marzyłem jeno o ciszy i możności spokojnego pracowania, jak o największym szczęściu. Naraz otwierają się wielkie drzwi rozgłosu!"
Władysiowi Reymontowi nie było jednak dane długie świętowanie zdobycia tak prestiżowej nagrody, jaką jest właśnie Nagroda Nobla. Rok później w nocy z 5 na 6 grudnia, zmarł w Warszawie. Polski noblista został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.
Czy ekranizacja powieści Reymonta również doczeka się prestiżowej nagrody?
W tym roku powieść Władysława Reymonta doczekała się ekranizacji. Kina, w których wyświetlany jest film "Chłopi" nie mogą narzekać na brak zainteresowanych, a sama ekranizacja noblowskiej powieści ma szansę zdobyć kolejną prestiżową nagrodę. Film "Chłopi" jest bowiem polskim kandydatem do Oskara.
Czy ekranizacja powieści Władysława Reymonta jest również dziełem, które zasłuży na wyróżnienie na arenie międzynarodowej?
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
ag