Archeolodzy natrafili na ludzkie szczątki na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze

Mariusz Kapała, (b)
Na Placu Słowiańskim kiedyś znajdował się cmentarz.
Na Placu Słowiańskim kiedyś znajdował się cmentarz. Mariusz Kapała / GL
- Na razie odkryliśmy dziesięć szkieletów, ale z pewnością nie jest to ich ostateczna liczba. Są to typowe pochówki, o czym świadczą m.in. ręce złożone na klatce piersiowej – informuje Paweł Stachowiak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Od kilku dni archeolodzy z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy prowadzą prace wykopaliskowe na położonym w centrum Zielonej Góry Placu Słowiańskim. Natrafili na pochówki związane z funkcjonowaniem w tej lokalizacji cmentarza przy nieistniejącym już kościele pw. św. Trójcy.

Cmentarz funkcjonował do początku XIX w.

Kościół pw. św. Trójcy został zbudowany w 1588 roku dla ewangelickich mieszkańców podzielonogórskich wsi. Do 1627 pełnił funkcję kaplicy cmentarnej dla ewangelików, a do 1750 r. dla katolików. W kolejnych latach służył wyznawcom obu wyznań. W 1809 r. znajdującą się w złym stanie technicznym świątynię rozebrano, a pięć lat później zamknięto także cmentarz.

- Co ciekawe, kościół św. Krzyża nazywany był Kościołem Polskim, bo co jakiś czas były w nim kazania w języku polskim – dowiadujemy się od Pawła Stachowiaka.

Według planów z 1784 r. na tym terenie miały znajdować się również dom grabarza, remiza strażacka, kostnica oraz szpital. W 1835 r. w miejscu byłego cmentarza założono miejskie targowisko.

To pierwsze tak duże badania

Plac Słowiański nigdy nie był gruntownie przebadany przez archeologów. - To są pierwsze badania w tym miejscu wykonywane na tak dużą skalę. Nigdy wcześniej tak rozległych wykopalisk tutaj nie było – przyznaje P. Stachowiak.

- Teren będzie eksplorowany do poziomu inwestycji, do ok.1,5 metra. Niższych warstw nie będziemy sprawdzać – precyzuje Monika Kaczmarek z Muzeum w Świdnicy. - Z pewnością część ludzkich szczątków pozostanie pod ziemią.

- Przy okazji wykopalisk zastanawiamy się, jak wyglądał ten teren, gdy cmentarzysko zostało zlikwidowane, co tutaj się działo. Być może uda się udzielić odpowiedzi na te pytania – dodaje Monika Kaczmarek.

Co można wyczytać z ludzkich kości?

Kości, znalezione na Placu Słowiańskim trafią najpierw w ręce antropologa. Współczesne metody badawcze pozwalają ustalić m.in. płeć i wiek osób, do których należały. – Być może uda się odkryć też jakieś urazy czy stresy, jakie wystąpiły w czasie życie tych osób – mówi P. Stachowiak. – Po zakończeniu badań szczątki zostaną pochowane na zielonogórskim cmentarzu – zapowiada.

Jak zmieni się Plac Słowiański?

Plac zostanie gruntownie przebudowany. Zamieni się w piękne miejsce do relaksu.

Powstaną nowe ścieżki, pojawią się nowe nasadzania bylin, krzewów i drzew ozdobnych. Atrakcyjności temu miejscu nada z pewnością fontanna, którą będzie można podziwiać z nowych ławek lub całorocznych leżaków. Znajdzie się tutaj nowy parking dla rowerów miejskich oraz stojaki rowerowe dla mieszkańców. Miejsca postojowe na istniejącym parkingu samochodowym zostaną wyremontowane, pojawi się 10 nowych.

W centralnej części placu stanie pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

Zakończenie prac zaplanowano na maj 2023 r.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Archeolodzy natrafili na ludzkie szczątki na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia