Archeologiczne odkrycia pod Płowcami. Na takie eksponaty trafiono na II Zlocie Poszukiwaczy

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
II Ogólnopolskim Zlocie Poszukiwaczy pn. „Bitwa pod Płowcami 1331- DWA MIECZE” zorganizowano pod koniec sierpnia 2023 roku.
II Ogólnopolskim Zlocie Poszukiwaczy pn. „Bitwa pod Płowcami 1331- DWA MIECZE” zorganizowano pod koniec sierpnia 2023 roku. Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek
Pod koniec sierpnia 2023 roku pasjonaci historii spotkali się w powiecie radziejowskim na II Ogólnopolskim Zlocie Poszukiwaczy pn. „Bitwa pod Płowcami 1331- DWA MIECZE”. Blisko 200 osób szukało tam śladów średniowiecznej potyczki wojsk Łokietka z Krzyżakami. Natrafiono na cenne znaleziska – udało się odnaleźć m. in. groty i strzały z okresu bitwy!

Spis treści

Bitwa pod Płowcami w 1331 roku. Wojska Władysława Łokietka walczyły z Krzyżakami

Do bitwy pomiędzy wojskami Władysława Łokietka i oddziałami zakonu krzyżackiego pod wodzą komtura krajowego chełmińskiego Otto von Lauterberga, marszałka zakonu Dietricha von Altenburga i wielkiego komtura Ottona von Bonsdorfa doszło 27 września 1331 roku na polach wsi Płowce (powiat radziejowski).

Pobojowisko Bitwy pod Płowcami udało się odnaleźć w trakcie zlotu detektorystów, które we wrześniu 2022 roku zorganizowało Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek w Płowcach (gmina Radziejów). W 2023 roku zlot zorganizowano po raz drugi.

II Ogólnopolski Zlot Poszukiwawczy w powiecie radziejowskim

W sierpniu 2023 roku pasjonaci historii wznowili poszukiwania w powiecie radziejowskim. Do Płowiec zjechali najlepsi poszukiwacze z całej Polski, nie zabrakło także gości z zagranicy. Do udziału w II Ogólnopolskim Zlocie Poszukiwaczy „Bitwa pod Płowcami 1331 - Dwa miecze” zgłosiło się kilkanaście stowarzyszeń eksploracyjnych i poszukiwacze niezrzeszeni z kraju i zagranicy. Wydarzenie zorganizowano w sobotę 26 sierpnia 2023 w miejscowości Płowce (gmina Radziejów). Patronat nad zlotem objął wójt gminy Radziejów Marek Szuszman.

Trwa głosowanie...

Czy Twoja praca sprawia Ci przyjemność?

„Już po raz drugi zew odkrywcy i poszukiwacza wybrzmiał na kujawskich polach, wzywając blisko 200 pasjonatów historii do Latkowa - wsi położonej nieopodal sławetnych Płowiec. To tutaj właśnie 26 sierpnia roku bieżącego odbył się II Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne ŁOKIETEK - grupę lokalnych miłośników i propagatorów historii regionu, których to wysiłkiem już po raz kolejny impreza taka zagościła w okolicach Płowiec. Temat przewodni wydarzenia brzmiał: „Bitwa pod Płowcami 1331r. – DWA MIECZE” – informują organizatorzy wydarzenia.

Takie artefakty z czasów średniowiecza znaleziono w powiecie radziejowskim

Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne ŁOKIETEK zaznacza, że dwa miecze nie bez powodu stały się hasłem imprezy. Zaznaczają, że odnalezione w okolicach pól zlotowych miecze rozpalały nadzieję poszukiwaczy na powiększenie liczby artefaktów pochodzących z okresu bitwy, którą wojska polskie i krzyżackie stoczyły w 1331 roku. Uczestnicy zlotu spędzili wiele godzin przeszukując latkowskie pola. Trafili na cenne znaleziska!

„Owoce tych poszukiwań przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Udało się bowiem odnaleźć znaczną ilość grotów, bełtów i strzał pochodzących z okresu bitwy. Jednak tym, co najbardziej rozbudziło nadzieję na odnalezienie miejsca drugiej potyczki, był przedmiot, który może okazać się głowicą średniowiecznego miecza. Trwają starania mające na celu potwierdzenie tej teorii. Gdyby okazała się prawdziwa, byłby to wielki sukces i przełom w poszukiwaniu miejsca walk drugiej potyczki Płowieckiej” – informuje Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne ŁOKIETEK.

Poszukiwacze trafili także na artefakty z czasów rzymskich

Warto zaznaczyć, że odnaleziono również wiele artefaktów pochodzących z okresu wpływów rzymskich, czyli mających prawie 2000 lat.

„Do szczególnie ważnych należy zaliczyć dwie pięknie zachowane fibule tarczowate - dekoracyjne brosze służące do upinania szat Rzymian. Jest to znaczne odkrycie, gdyż tego typu ozdoby są niezwykłą rzadkością, co potwierdził współpracujący z organizatorem zasłużony w swoim rzemiośle archeolog dr. Józef Bednarczyk. Ciekawostką niech będzie fakt, że fibule o tak istotnej wadze historycznej odnalezione zostały także podczas poprzedniego zlotu w Płowcach, który odbył się w 2022 roku. Widać zatem, że łokietkowe zloty mają szczęście do rzymskich artefaktów” – dodają organizatorzy wydarzenia.

Stowarzyszenie planuje zorganizować kolejny zlot w 2024 roku

Zlot cieszył się dużym zainteresowaniem pasjonatów z całej Polski. Zawitali goście m. in. z Warszawy, Łodzi, Konina, Torunia, Olsztyna i Wałbrzycha.

„Wiatru w żagle organizatorom dodało czynne zaangażowanie i wsparcie lokalnych przedsiębiorców, osób prywatnych oraz - co bardzo cieszy - włodarzy samorządowych. Można to traktować bowiem jako dowód na to, że impreza organizowana przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek, wpisała się w sposób pozytywny w mapę wydarzeń promujących region i jego historię. Zarząd i członkowie stowarzyszenia Łokietek z wielką satysfakcją i nadzieją oczekują zatem przyszłego roku, aby znowu wyjść w tak zacnym gronie na płowieckie pola i poszukiwać a może nawet odnaleźć miejsce głównej bitwy z 1331 roku” – podsumowują organizatorzy wydarzenia w powiecie radziejowskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Archeologiczne odkrycia pod Płowcami. Na takie eksponaty trafiono na II Zlocie Poszukiwaczy - Gazeta Pomorska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia