Broń cenna jak życie. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 2]

Redakcja
Kadr z "Broń cenna jak życie. Tajemnice Państwa Podziemnego odc. 2"
Tylko co dziesiąty powstaniec ruszał w godzinie "W" do walki mając w ręku pistolet lub karabin. Jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w płonącym oblężonym mieście? Sprawdzamy jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni.

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

To nie mit, że powstańcy ruszyli z pistoletami na czołgi. 1 sierpnia mieli do dyspozycji zaledwie 3,5 tysiąca sztuk broni i około 36 tysięcy zmobilizowanych żołnierzy, więc tylko co dziesiąty powstaniec mógł uzbrojony ruszyć do walki. Prawdziwe są relacje o zdeterminowanych dowódcach, którzy kazali żołnierzom, dla których nie było broni, wyposażyć się doraźnie w siekiery, kilofy i łomy.

- W czasie Powstania Warszawskiego nakręcono sześć godzin kronik. To właśnie one w głównej mierze zilustrują kolejny odcinek cyklu "Tajemnice Państwa Podziemnego" pt. "Broń cenna jak życie" - zapowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Z filmu dowiecie się, ile było naprawdę powstańczej broni, a także o czym marzyli powstańcy. Przekonacie się, że broń była najcenniejszym skarbem powstańca, dla której zdobycia ryzykowano życie.

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka pt. "Broń cenna jak życie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia