Tajemnice Państwa Podziemnego. Premiera serialu dokumentalnego

Redakcja
Kadr z serialu dokumentalnego "Tajemnice Państwa Podziemnego"
Piekło kanałów pod ulicami powstańczej Warszawy. Kulisy podziemnej produkcji broni i niezwykła pomysłowość konstruktorów pracujących na rzecz. Sekrety specjalistów od tworzenia konspiracyjnych skrytek i tajemnice ukrytych tam skarbów. Codzienne życie w okupowanej stolicy, także w pełnych zbrodniarzy dzielnicach "Nur fur Deutsche".

To wszystko mogą Państwo zobaczyć na własne oczy. Już dziś zapraszamy na internetową premierę serialu dokumentalnego "Tajemnice Państwa Podziemnego", który wyprodukowaliśmy w ścisłej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od lat opowiadaliśmy o wspaniałej i do dziś często nieodkrytej polskiej historii w czytanych przez Państwa regionalnych dziennikach a także w miesięczniku "Nasza Historia". Ale po język filmu sięgnęliśmy dla Państwa po raz pierwszy.

To była dla nas fascynująca podróż do bohaterskiej polskiej przeszłości. Badaliśmy źródła, odwiedzaliśmy świadków i uczestników historii. Spędziliśmy wiele dni w muzealnych magazynach i na rozmowach z ekspertami. Schodziliśmy pod ziemię i kręciliśmy ujęcia z powietrza. Wszystko po to, by pokazać Państwu historyczną prawdę o bohaterach Państwa Podziemnego, o ich heroizmie, determinacji i niesamowitej inwencji. Teraz to Państwo ocenią, jak nam się to udało – mówi Paweł Siennicki, redaktor naczelny miesięcznika „Nasza Historia” oraz producent filmu.

Pierwsza seria „Tajemnic Państwa Podziemnego” składa się z czterech części, w wersji internetowej dodatkowo podzielonych dla Państwa wygody na krótsze odcinki. Oto one:

**

Część 1. "Piekło kanałów"

.** Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta. Odległość jednego kilometra przebywano tam nawet przez pięć godzin, po pas w fekaliach. Rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów, badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią.

Obejrzyj ten odcinek

**

Część 2. "Powstanie Warszawskie. Broń cenna jak życie"

**. Tylko co dziesiąty powstaniec ruszał w godzinie "W" do walki mając w ręku pistolet lub karabin. Jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w płonącym oblężonym mieście? Sprawdzamy jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni.

Obejrzyj ten odcinek

**

Część 3. "Skrytki Państwa Podziemnego"

**. Wielu z nich nadal nie odnaleziono, niektóre zostały otwarte dopiero w ostatnich latach. W niejednej warszawskiej kamienicy do dziś pod podłogami lub parapetami wciąż kryją się prawdziwe historyczne skarby. Jak ich szukać? Co może znajdować się w konspiracyjnych skrytkach? Po obejrzeniu tego odcinka będą to Państwo wiedzieć.

Obejrzyj ten odcinek

**

Część 4. "Niemcy w okupowanej Polsce"

**. Zbrodniczy plan nazistów zakładał, że w miejscu milionowej Warszawy powstanie stutysięczne niemieckie miasto. Już w pierwszych miesiącach okupacji stworzono tam dwie dzielnice tylko dla Niemców. Jak żyli ich specyficzni mieszkańcy? Czego dowiadujemy się z albumów ze zdjęciami i wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników i zbrodniarzy?

Obejrzyj odcinek

Serial został wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Wszystko o Tajemnicach Państwa Podziemnego:

[

](http://www.naszahistoria.pl/w/tajemnice-panstwa-podziemnego "<centre><img src="https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/ba/2e/579aff63ddf82_o.jpg"</centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia