Skrytki Państwa Podziemnego. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 3]

Czytaj dalej
Fot. Kadr z "Skrytki Państwa Podziemnego. Tajemnice Państwa Podziemnego odc. 3"
Redakcja

Skrytki Państwa Podziemnego. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 3]

Redakcja

Wielu z nich nadal nie odnaleziono, niektóre zostały otwarte dopiero w ostatnich latach. W niejednej warszawskiej kamienicy do dziś pod podłogami lub parapetami wciąż kryją się prawdziwe historyczne skarby. Jak ich szukać? Co może znajdować się w konspiracyjnych skrytkach?

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Armia Krajowa, a także Żydowska Organizacja Bojowa i inne podziemne struktury działające bez przerwy na zasadach konspiracji wypracowały system metod ukrywania swoich archiwów, zapasów uzbrojenia i sprzętów przed Niemcami. Skrytki przygotowywane przez konspiratorów były tak przemyślne i tak doskonale zamaskowane, że niektóre z nich pozostają nieodkryte do dziś. Natrafia się na nie najczęściej przypadkiem. Niektóre z nich są puste, ale za to inne kryją prawdziwe skarby dla historyków…

- W okupowanej Warszawie Niemcy kontrolowali wszystkie przejawy życia. Z tego powodu, jednym z najważniejszych zadań, z którym zmagali się przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego było ukrywanie informacji – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – W tym odcinku cyklu „Tajemnic Państwa Podziemnego” prezentujemy historie ludzi, którzy tworzyli skrytki służące do ochrony przekazywanych informacji. Opowiemy również o Warszawie, w której wciąż w wielu mieszkaniach są skrytki czekające na odkrycie. A mieszkańcy nie mają świadomości ich istnienia.

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka pt. „Skrytki Państwa Podziemnego".

Wszystko o Tajemnicach Państwa Podziemnego:

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.