Skrytki Państwa Podziemnego. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 3]
Wielu z nich nadal nie odnaleziono, niektóre zostały otwarte dopiero w ostatnich latach. W niejednej warszawskiej kamienicy do dziś pod podłogami lub parapetami wciąż kryją się prawdziwe historyczne skarby. Jak ich szukać? Co może znajdować się w konspiracyjnych skrytkach?
"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".
Armia Krajowa, a także Żydowska Organizacja Bojowa i inne podziemne struktury działające bez przerwy na zasadach konspiracji wypracowały system metod ukrywania swoich archiwów, zapasów uzbrojenia i sprzętów przed Niemcami. Skrytki przygotowywane przez konspiratorów były tak przemyślne i tak doskonale zamaskowane, że niektóre z nich pozostają nieodkryte do dziś. Natrafia się na nie najczęściej przypadkiem. Niektóre z nich są puste, ale za to inne kryją prawdziwe skarby dla historyków…
- W okupowanej Warszawie Niemcy kontrolowali wszystkie przejawy życia. Z tego powodu, jednym z najważniejszych zadań, z którym zmagali się przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego było ukrywanie informacji – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – W tym odcinku cyklu „Tajemnic Państwa Podziemnego” prezentujemy historie ludzi, którzy tworzyli skrytki służące do ochrony przekazywanych informacji. Opowiemy również o Warszawie, w której wciąż w wielu mieszkaniach są skrytki czekające na odkrycie. A mieszkańcy nie mają świadomości ich istnienia.
Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka pt. „Skrytki Państwa Podziemnego".
Wszystko o Tajemnicach Państwa Podziemnego:
- Odcinek 1 - "Piekło kanałów"
- Odcinek 2 - "Broń cenna jak życie"
- Odcinek 3 - "Skrytki Państwa Podziemnego”
- Odcinek 4 - "Niemcy w okupowanej Polsce”
- Zwiastun - O filmie "Tajemnice Państwa Podziemnego"
- Serwis specjalny - Tajemnice Państwa Podziemnego
Tutaj się czyta. Bez reklam.
Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Naszej Historii.
Co zyskujesz:
- dostęp do wszystkich treści Naszej Historii
- codzienne e-wydanie Naszej Historii
- artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
- co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu