Niemcy w okupowanej Polsce. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 4]

Czytaj dalej
Fot. Kadr z "Niemcy w okupowanej Polsce. Tajemnice Państwa Podziemnego odc. 4"
Redakcja

Niemcy w okupowanej Polsce. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 4]

Redakcja

Na miejscu Warszawy miało powstać średniej wielkości niemieckie miasto. Od razu stworzono tam dwie dzielnice tylko dla Niemców. Jak żyli ich specyficzni mieszkańcy? Czego dowiadujemy się z albumów ze zdjęciami i wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników i zbrodniarzy?

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

"Nur für Deutsche" - takie napisy w czasie okupacji pojawiły się w dziesiątkach miejsc w Warszawie. Tylko dla Niemców zastrzeżono m.in. najpiękniejszy park w mieście – Łazienki Królewskie. Od tego momentu parkowymi alejkami mogli przechadzać się wyłącznie Niemcy i Volksdeutsche. Polacy nie mieli tam w ogóle wstępu. W innych parkach pojawiły się oznakowane ławki, na których wolno było siadać tylko Niemcom.

- Kilka lat temu do Muzeum Powstania Warszawskiego trafił wstrząsający album fotograficzny niemieckich żołnierzy, który w 1943 r. jeździli do warszawskiego getta, aby fotografować się z umierającymi z głodu Żydami. Była to dla nich atrakcja turystyczna - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - W tym odcinku cyklu "Tajemnic Państwa Podziemnego” pokazujemy, jak wyglądało życie codzienne Niemców w okupowanej Warszawie - czym się interesowali, co robili i gdzie bywali.

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka pt. "Niemcy w okupowanej Polsce".

Wszystko o Tajemnicach Państwa Podziemnego:

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.