Broń cenna jak życie. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 2]

Czytaj dalej
Fot. Kadr z "Broń cenna jak życie. Tajemnice Państwa Podziemnego odc. 2"
Redakcja

Broń cenna jak życie. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 2]

Redakcja

Tylko co dziesiąty powstaniec ruszał w godzinie "W" do walki mając w ręku pistolet lub karabin. Jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w płonącym oblężonym mieście? Sprawdzamy jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni.

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

To nie mit, że powstańcy ruszyli z pistoletami na czołgi. 1 sierpnia mieli do dyspozycji zaledwie 3,5 tysiąca sztuk broni i około 36 tysięcy zmobilizowanych żołnierzy, więc tylko co dziesiąty powstaniec mógł uzbrojony ruszyć do walki. Prawdziwe są relacje o zdeterminowanych dowódcach, którzy kazali żołnierzom, dla których nie było broni, wyposażyć się doraźnie w siekiery, kilofy i łomy.

- W czasie Powstania Warszawskiego nakręcono sześć godzin kronik. To właśnie one w głównej mierze zilustrują kolejny odcinek cyklu "Tajemnice Państwa Podziemnego" pt. "Broń cenna jak życie" - zapowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Z filmu dowiecie się, ile było naprawdę powstańczej broni, a także o czym marzyli powstańcy. Przekonacie się, że broń była najcenniejszym skarbem powstańca, dla której zdobycia ryzykowano życie.

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka pt. "Broń cenna jak życie".

Wszystko o Tajemnicach Państwa Podziemnego:

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.