Skrytki Państwa Podziemnego. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 3]

Redakcja
Kadr z "Skrytki Państwa Podziemnego. Tajemnice Państwa Podziemnego odc. 3"
Wielu z nich nadal nie odnaleziono, niektóre zostały otwarte dopiero w ostatnich latach. W niejednej warszawskiej kamienicy do dziś pod podłogami lub parapetami wciąż kryją się prawdziwe historyczne skarby. Jak ich szukać? Co może znajdować się w konspiracyjnych skrytkach?

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Armia Krajowa, a także Żydowska Organizacja Bojowa i inne podziemne struktury działające bez przerwy na zasadach konspiracji wypracowały system metod ukrywania swoich archiwów, zapasów uzbrojenia i sprzętów przed Niemcami. Skrytki przygotowywane przez konspiratorów były tak przemyślne i tak doskonale zamaskowane, że niektóre z nich pozostają nieodkryte do dziś. Natrafia się na nie najczęściej przypadkiem. Niektóre z nich są puste, ale za to inne kryją prawdziwe skarby dla historyków…

- W okupowanej Warszawie Niemcy kontrolowali wszystkie przejawy życia. Z tego powodu, jednym z najważniejszych zadań, z którym zmagali się przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego było ukrywanie informacji – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – W tym odcinku cyklu „Tajemnic Państwa Podziemnego” prezentujemy historie ludzi, którzy tworzyli skrytki służące do ochrony przekazywanych informacji. Opowiemy również o Warszawie, w której wciąż w wielu mieszkaniach są skrytki czekające na odkrycie. A mieszkańcy nie mają świadomości ich istnienia.

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka pt. „Skrytki Państwa Podziemnego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia