Czy ta książka pozwoli Ukraińcom zrozumieć Polaków? IPN bezpłatnie przekazuje podręcznik do historii w języku ukraińskim

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
To pierwsza tego typu książka od początku pisana specjalnie dla czytelnika ukraińskiego. Tak, by mógł ją czytać zarówno licealista, jak i profesor historii.
To pierwsza tego typu książka od początku pisana specjalnie dla czytelnika ukraińskiego. Tak, by mógł ją czytać zarówno licealista, jak i profesor historii. Archiwum IPN Wrocław
Może ta książka pozwoli Ukraińcom zrozumieć Polaków, bo nie da się zrozumieć żadnego narodu nie znając jego historii - mówił kilka lat temu Łukasz Kamiński, ówczesny prezes IPN. Dzisiaj ten podręcznik do historii trafi do ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach.

Relacje polsko-ukraińskie nigdy nie były łatwe. Obecna wojna na Ukrainie wprowadziła je na nowe tory. W 2015 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał książkę "Polska – zarys dziejów". To opisana w języku ukraińskim historia Polski od Mieszka I do współczesności.

Nikt nie spodziewał się zapewne, że przyda się kilka lat później w momencie przybycia do Polski ponad 2 milionów ukraińskich uchodźców. Obecnie do polskich szkół trafiło ponad 150 tysięcy uczniów z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Szacuje się, że ws w naszym kraju przebywa już prawie 700 tysięcy dzieci w wieku szkolnym.

To pierwsza tego typu książka od początku pisana specjalnie dla czytelnika ukraińskiego. Tak, by mógł ją czytać zarówno licealista, jak i profesor historii. Wielu zastanawia się, jaką perspektywę w relacjach polsko-ukraińskich przyjmuje ten podręcznik. W końcu trafi do rąk młodych Ukraińców w całej Polsce, którzy w przyszłości będą może na stałe mieszkać w naszym kraju.

Jak przekonuje IPN, książka dotyka różnych aspektów naszej wspólnej historii z Ukrainą. Zarówno relacji, z których możemy być dumni oraz tych tragicznych jak ludobójstwo na Wołyniu.

- Koncentruje się na najważniejszych zagadnieniach z dziejów Polski od czasów Mieszka I do 2012 roku. Porusza także temat relacji polsko-ukraińskich, podkreślając chociażby znaczenie sojuszu pomiędzy Piłsudskim a Petlurą z 1920 roku. Nie ucieka jednak od trudnych zagadnień, takich jak rzeź wołyńska, którym autorzy poświęcili całą stronę - tłumaczy dr Magdalena Gibiec z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, specjalistka od relacji polsko-ukraińskich.

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zachęca szkoły do bezpłatnego odbioru podręczników do historii Polski w języku ukraińskim. To książka „Польща - нарис історії” („Polska – zarys dziejów”; od IX wieku do roku 2012). Od kwietnia 2022 roku dostępna jest oddziałach i delegaturach IPN w całej Polsce.

- Mam nadzieję, że książka pozwoli Ukraińcom zrozumieć Polaków, bo nie da się zrozumieć żadnego narodu, nie znając jego historii. Za pomocą tego opracowania chcemy również wrócić do dialogu o trudnych sprawach, w szczególności tych związanych z II wojną światową. Jeśli tych problemów nie rozwiążemy, to będą one zatruwały relacje między naszymi narodami – zapowiadał kilka lat temu ówczesny prezes IPN Łukasz Kamiński, obecnie pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wydanie książki przed siedmioma laty miało prosty cel: przedstawienia szerszemu gronu ukraińskich odbiorców – w tym nauczycieli i studentów – polskiego punktu widzenia na historię i relacje polsko-ukraińskie. Być teraz można zrealizować to założenie z jeszcze większą intensywnością.

Wrocławski IPN obsłużył w pierwszej turze 46 placówek z całej Polski, wysyłając im 100 egzemplarzy. Teraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu będzie w pierwszej kolejności realizować zgłoszenia z terenów woj. dolnośląskiego i opolskiego. Na stanie faktycznym jest obecnie 350 sztuk. W planach IPN ma jeszcze dodruk ogólnopolski w późniejszym czasie.

- Staramy się dotrzeć do możliwie największej grupy odbiorców, dlaczego nie wykluczamy ludzi, którzy mają pod swoich dachem grupy uchodźców. Praktycznie przez pierwsze dwa tygodnie te książki odbierały tylko osoby fizycznie. Instytucje szkolne mogą zgłaszać zamówienia na maksymalnie dwie książki - mówi Michał Surowiec, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Placówki i osoby fizyczne zainteresowane otrzymaniem książki drogą pocztową mogą kontaktować się mailowo pod adres: michal.surowiec@ipn.gov.pl.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia