Dramat załogi Sojuza 11

Redakcja
Kosmonauci, którzy zginęli nad Kazachstanem byli załogą rezerwową. Podstawowy skład nie poleciał przez podejrzenie gruźlicy u jednego z oficerów.
Kosmonauci, którzy zginęli nad Kazachstanem byli załogą rezerwową. Podstawowy skład nie poleciał przez podejrzenie gruźlicy u jednego z oficerów. Wikipdeia
29 czerwca 1971. Trójka radzieckich kosmonautów ginie w kapsule lądowniczej nad stepami Kazachstanu.

Sojuz 11 - radziecka misja kosmiczna, druga planowana wizyta na pierwszej stacji kosmicznej świata, Salut 1. Pojazd, z kosmonautami Wołkowem, Dobrowolskim i Pacajewem na pokładzie, wystrzelono z kazachskiego kosmodromu Bajkonur 6 czerwca 1971. Załoga przebywała na stacji 22 dni, lecz podczas powrotu na Ziemię, 29 czerwca 1971, wszyscy trzej członkowie załogi zginęli.

W locie wzięła udział pierwsza załoga rezerwowa w składzie: ppłk Gieorgij Dobrowolski , Wiktor Pacajew, Władisław Wołkow, ponieważ krótko przed startem jeden z kosmonautów podstawowej załogi, Walerij Kubasow, zachorował i lekarze stwierdzili jego niezdolność do lotu.

7 czerwca podczas 797 okrążenia Ziemi przez bazę Salut 1 załoga dokonała udanego połączenia ze stacją i pozostała na jej pokładzie przez 22 dni, ustalając rekord, który został pobity dopiero przez amerykańską misję Skylab 2 w maju - czerwcu 1973.

29 czerwca Sojuz 11 rozpoczął manewr lądowania. O godzinie 22:47, na wysokości 170 km nad ziemią miał miejsce zaplanowany podział statku na części. Podczas tej czynności nieoczekiwanie otworzył się zaworek wyrównujący ciśnienie w pojemniku lądującym z ciśnieniem atmosferycznym. Normalnie powinien otworzyć się ok. 5 km nad Ziemią. W kabinie doszło do gwałtownej dekompresji. W 112 sekund doszło do spadku ciśnienia od 920 mm Hg do zera. Załoga leciała bez skafandrów kosmicznych. Lądownik wylądował poprawnie o godz. 23:16 w stepach Kazachstanu. Niestety, załoga była martwa. Próba reanimacji nie powiodła się. Późniejsze dochodzenie wykazało, że kosmonauci byli martwi 30 minut przed dotarciem do nich ekipy ratowniczej.

Kapsuła Sojuz została po tym wypadku gruntownie przebudowana. Kolejne misje wynosiły na orbitę dwóch zamiast trzech kosmonautów. Obaj członkowie załogi podczas startu i lądowania byli ubrani w skafandry kosmiczne.


Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia