Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
flickr.com/Lukas Plewnia/Public
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

O godz. 11:15 para prezydencka weźmie udział w tradycyjnej uroczystości podniesienia flagi państwowej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie. – Będziemy pamiętać w sposób szczególny o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Myślę, że teraz wywieszanie biało-czerwonych flag będzie mieć dodatkowy wymiar. Będzie szczególnym znakiem naszego przywiązania do wolnej Polski – powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.

O godz. 13:00 na dziedzińcu Belwederu zaplanowano uroczystość z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wojciech Kolarski zaznaczył, że będzie to szczególny moment uhonorowania środowisk polonijnych. Andrzej Duda wręczy wówczas odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, a wybrane osoby otrzymają Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto prezydent przekaże flagi państwowe przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Wybór daty święta nie był przypadkowy. Jedna, historyczna przyczyna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja. Po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święta państwowe ustanowione odpowiednio w 2004 i 2002 roku. Według różnych szacunków, poza Polską mieszka od kilkunastu do nawet 20 milionów naszych rodaków i osób polskiego pochodzenia.

Według danych MSZ poza Polską żyje na co dzień około 20 mln osób polskiego pochodzenia.

Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP.

Polskie Radio 24, polskatimes.pl

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia