Inscenizacja Bitwy nad Wartą. Tłumy ludzi w Beleniu oglądały żywą lekcję historii ZDJĘCIA, VIDEO

Daniel Sibiak
To była żywa lekcja historii
To była żywa lekcja historii Tomasz Grala/ Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Inscenizacja bitwy wojny obronnej 1939 rok, jaka rozegrała się na linii rzeki Warty została zorganizowana w sobotę, 2 września w Beleniu. Na miejscu, gdzie w rzeczywistości rozgrywały się wydarzenia sprzed 84 lat.

Inscenizacja bitwy w Beleniu 2023

Inscenizacja bitwy o Beleń, Strońsko i Zapolice zorganizowano w Beleniu w gminie Zapolice. Pokaz historyczny oglądały tysiące osób. W największej inscenizacji historycznej w województwie łódzkim zobaczyliśmy: ponad 200 rekonstruktorów, 4000 sztuk wystrzelonej amunicji, 40 wybuchów, 3 samoloty. Widowisko wzbogacił sprzęt wojskowy z epoki, samoloty imitujące niemieckie myśliwce, pokazy kaskaderskie oraz wybuchy pirotechniczne. Widzowie mogli więc cofnąć się w czasie o 84 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego.

- To budujące, że tylu z nas kocha Polskę, kocha historię i chce tu być. Dziś pokażemy kawałek historii w trochę innej odsłonie. To, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę tym widowiskiem to cierpienie ludności cywilnej. To bestialstwo, barbarzyństwo wobec cywilów, zabijanie dzieci trwa dziś w Ukrainie – mówił tuż przed rozpoczęciem inscenizacji w Beleniu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - Pamięć o Polakach, którzy walczyli o niepodległość musi przetrwać. Mam nadzieję, że dzisiejsze widowisko pozostawi w nas ślad pamięci.

Zanim rozpoczęła się inscenizacja, mieszkańcy województwa mogli uczestniczyć w pikniku militarno-historycznym.

Patronat honorowy nad projektem „Wojewódzka Inscenizacja – Bitwa nad Wartą. Wrzesień 1939” objęli w tym roku prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

od 16 lat

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia