Jak zginął Franciszek Ratajczak? "Głos Historii" to nasz nowy cykl filmowy! Zobacz pierwszy odcinek

Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
Ruszamy z cyklem "Głos Historii"! Na stronie gloswielkopolski.pl będziemy publikować krótkie filmy związane z najważniejszymi wydarzeniami Poznania i Wielkopolski: poznacie w nich ciekawostki, których często nie spotkacie na kartach podręczników szkolnych, a które warto znać. Pierwszy odcinek poświęcamy Franciszkowi Ratajczakowi, pierwszemu poległemu powstańcowi wielkopolskiemu. Co ciekawe, historycy spierają się kto faktycznie poległ w Powstaniu jako pierwszy i jak naprawdę zginął Ratajczak – bo i tu funkcjonują różne wersje świadków...

Historia jest dla Wielkopolan ważnym oparciem – daje powody do dumy, jest wskazówką postępowania, jest siłą napędową działań, jest przede wszystkim ważnym czynnikiem integrującym mieszkańców naszego regionu. Widać to choćby po tłumach biorących udział w obchodach rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i staraniach środowisk wielkopolskich, wspierających ideę ogłoszenia rocznicy jego wybuchu świętem państwowym – co się zresztą udało w ubiegłym roku.

W tym roku rozpocznie się budowa jednego z najważniejszych obiektów muzealnych w regionie – Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a lada chwila marszałek województwa wielkopolskiego i załoga Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zwrócą się z apelem do Wielkopolan o dzielenie się eksponatami – świadectwami czasu sprzed stu lat: zdjęciami, mundurami, ale też obrazami, meblami, pierwszymi radioodbiornikami. To ma być nasze wspólne Muzeum, współtworzone przez wszystkich mieszkańców regionu.

"Głos Wielkopolski" również stara się przybliżać karty naszych dziejów: prezentujemy artykuły historyczne, szczególnie przybliżające postacie i losy Powstania Wielkopolskiego, przygotowujemy materiały filmowe – o Powstaniu, ale też o Wielkopolanach w Katyniu, czy o Armii Krajowej, a teraz zachęcamy do zapoznania się z naszym nowym cyklem - "Głos Historii".

Bądźcie z nami – zapraszamy!

Obserwuj nas także na Google News

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia