O planowanym masowym użyciu broni jądrowej w czasach PRL. Spotkanie z Jarosławem Pałką w Zamościu. Autor będzie promować najnowszą książkę

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Dr Jarosław Pałka
Dr Jarosław Pałka Bogdan Nowak
Koniecznie trzeba się tam wybrać. W Książnicy Zamojskiej zaplanowano w piątek (25 listopada) spotkanie z doktorem Jarosławem Pałką, pochodzącym z Zamościa historykiem wojskowości. Od lat jest on związany z Domem Spotykań z Historią oraz Ośrodkiem „Karta”. Autor będzie promować w Zamościu swoją najnowszą książkę pt. „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim”.

Publikacja omawia plany ataku sił zbrojnych PRL na państwa zachodnie: należące do NATO. Zamieszczono w niej reprodukcje map, planów operacyjnych i m.in. archiwalne zdjęcia. Jest cenna pod wieloma względami. Znajdziemy tam np. plan operacji zaczepnej tzw. frontu nadmorskiego podpisany 25 lutego 1970 r. przez generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Jeden wątek jest szczególnie ważny. Bo w polskich planach operacyjnych z lat 60. 70. i 80. ub, wieku uwzględniano... atak z masowym użyciem broni jądrowej na wybrane cele strategiczne, zwykle w okolicach wielkich miast. Dr Jarosław Pałka zgromadzony materiał omawia w swojej książce szczegółowo i z ogromnym znawstwem.

- Publikacja jest interesująca. I rodzi tez wiele pytań. Jestem np. ciekawy czy polskie wojska dysponowały w czasach PRL-u bronią jądrową, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Mam nadzieję, że dowiem się tego na spotkaniu z autorem – mówi Piotr Bartnik, dyrektor Książnicy Zamojskiej w Zamościu. - Moją uwagę zwróciły także różne, zawarte w książce dokumenty. Wśród nich są m.in. tajne notatki specjalnego znaczenia, sporządzane przez naszych wojskowych. One pozwalają zobaczyć jaka była rzeczywista pozycja polskich wojsk w Układzie Warszawskim.

Dr Jarosław Pałka w rozmowie z nami podkreślał, iż z dokumentów do których udało mu się dotrzeć można wysnuć wiele ważnych wniosków. Wynika z nich m.in., że przed polskimi jednostkami, w przypadku wybuchu wojny z NATO, stawiano zadania głównie ofensywne. Mieli oni zdobywać Danię oraz częściowo RFN, Belgię i Holandię.

- O tym na spotkaniu w Zamościu będę opowiadał – zapowiada dr Jarosław Pałka. - Przedstawię także m.in. jak wyglądały siły zbrojne PRL w czasie zimnej wojny oraz archiwalne plany operacyjne. Opowiem również o ówczesnych, skomplikowanych relacjach pomiędzy Warszawą i Moskwą.

Książka pt. „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim” powstała w serii „Monografie” wydawanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Okazała się hitem. Została wydana niedawno, ale już podobno brakuje jej w księgarniach.

Spotkanie w Książnicy Zamojskiej rozpocznie się o godz. 16. Wstęp wolny.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia