Oblężenie Malborka 2022. Inscenizacja bitwy o zamek. Jak będzie wyglądała? Kto ją wyreżyseruje?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Już w najbliższy piątek (22 lipca 2022 r.) odbędzie się pierwsza z inscenizacji w ramach Oblężenia Malborka, dzień później – kolejna. Cały czas można kupować wejściówki w przystępnej cenie, które rozchodzą się w szybkim tempie.

Oblężenie Malborka 2022. Inscenizacja wraca po pandemii. Co nas czeka?

Oblężenie Malborka z inscenizacjami bitwy o zamek od 2000 roku przyciąga tłumy widzów, ale w latach 2020-2021 pandemia koronawirusa pokrzyżowała szyki. Ze względu na sytuację epidemiczną odbywał się jedynie jarmark rzemiosł średniowiecznych.

Teraz największa malborska impreza wraca w znanej formule z wieczornymi spektaklami. Ponownie za ich przygotowanie, na zlecenie miasta, odpowiada agencja Aleksandra Krempecia, który był producentem bitew pod Grunwaldem w latach 1999-2001. Ten reżyser już po raz piąty tworzy inscenizację oblężenia zamku nawiązującą do wydarzeń z 1410 r., gdy wojska Jagiełły podeszły pod twierdzę. Po raz pierwszy Urząd Miasta Malborka nawiązał współpracę z Aleksandrem Krempeciem w 2016 r. Wtedy widowisko też wracało po przerwie, bo rok wcześniej podczas Oblężenia nie było tego punktu programu z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego i ulicy Parkowej, przy której znajduje się widownia miejska.

Reżyser w dotychczasowych inscenizacjach stawiał na formę ballady, czyli gatunek łączący lirykę (nastrojowość), epikę (narrację) i dramat (akcja i dialogi). Jak mówił, chciał pokazać uczestników wydarzeń sprzed wieków jako ludzi z krwi i kości. Zatem nie tylko walka, wystrzały, bombardowania, ale też bieżące życie obozowe i tęsknota za domem. Tego samego można spodziewać się podczas tegorocznych spektakli, które odbędą się 22 i 23 lipca (piątek i sobota) o godz. 22 na wałach von Plauena, a weźmie w nich udział prawie 300 osób.

- To będą dwie identyczne inscenizacje - podkreśla Marta Wróblewska z malborskiego magistratu. - Obie zakończone będą pokazami fireshow.

ZOBACZ TEŻ: Oblężenie Malborka 2022. Inscenizacja wraca po dwóch latach przerwy

Za warstwę muzyczną wieczornych widowisk w tym roku ponownie będzie odpowiadał Marcin Rumiński - multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, wokalista, bajarz, aktor dubbingowy. W poprzednich edycjach komponował muzykę na potrzeby inscenizacji jako lider grupy Shannon, kojarzonej z muzyką celtycką, a teraz wystąpi z zespołem Krive, którego również jest założycielem. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, których fascynuje rekonstrukcja średniowieczna, grają muzykę world, inspirowaną muzyką bałtyjską i skandynawską z elementami rytualnymi.

Inscenizacja oblężenia malborskiego zamku. W tym miejscach kupisz bilety

Po tym, jak sprzedają się bilety na inscenizacje, można wnioskować, że mieszkańcy i turyści są spragnieni tego wydarzenia. Wejściówki na najlepsze, te centralne miejsca, szybko się rozchodzą. Można je kupić przez internet na stronie eventim.pl - TUTAJ, stacjonarnie w księgarniach PWN i sklepach Media Markt, a w Malborku w kasie Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji przy ul. Stare Miasto 42 (Szkoła Łacińska, poziom -1). Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-15. Bilety kosztują 30 i 45 zł.

Za organizację spektakli odpowiada Urząd Miasta Malborka. Na koszty składa się wynagrodzenie dla ekipy realizacyjnej i uczestników inscenizacja, ale też wynajęcie firmy ochroniarskiej czy tak przyziemna sprawa, jak zapewnienie sanitariatów. W tegorocznym budżecie miasta na sfinansowanie tej części Oblężenia zapewniono 220 tys. zł.

Oblężenie Malborka 2022. Inscenizacja bitwy o zamek. Jak będ...

Przypomnijmy, że za resztę atrakcji, które będą się działy w zamku i wokół niego, odpowiada Muzeum Zamkowe. Od 22 do 24 lipca odbędą się pokazy konne, turnieje rycerskie, pokazy artyleryjskie, koncerty muzyki dawnej i folkowej, występy teatrów nawiązujących repertuarem do średniowiecza, pokazy tańca średniowiecznego. Z całym programem możesz zapoznać się poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia