[Patronat Naszej Historii] rusza Klub Dyplomatyczny w Warszawie

Jan Świrski
Jan Świrski
W poniedziałek 27 czerwca w Pałacu pod Blachą zainauguruje swoje spotkania Klub Dyplomaty. Projekt, którego inicjatorkami są Anna Popek i Agnieszka Wójcik, ma przybliżać polską kulturę przedstawicielom innych państw akredytowanym w naszym kraju. W ciągu ośmiu wieczorów mowa będzie między innymi o Ignacym Domeyce, polskiej awangardzie w architekturze międzywojennej czy polskich odkrywcach. Cykl zainauguruje Profesor Andrzej Nowak wykładem o historii stosunków polsko-ukraińskich.

Klub Dyplomaty to inicjatywa Fundacji Kulturalna Polska, która co roku organizuje między innymi Charytatywny Bal u Dziennikarzy w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal w Warszawie. Tym razem szefowe Fundacji Anna Popek i Agnieszka Wójcik postanowiły przygotować atrakcję dla akredytowanych w Polsce dyplomatów. Cykl spotkań w ramach Klubu Dyplomaty to okazja, by lepiej poznać polską historię, kulturę i tradycję. To również możliwość spotkania ze znanymi ludźmi kultury i nauki. Oprócz Profesora Andrzeja Nowaka w gronie prelegentów znaleźli się m.in. wybitna polska kompozytorka, instrumentalistka, wokalistka i pedagog Profesor Maria Pomianowska, archeolog, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW Profesor Mariusz Ziółkowski czy znany polski dyrygent Paweł Kotla.

Tematem pierwszego spotkania będzie historia stosunków polsko-ukraińskich. Profesor Andrzej Nowak, autor wydanej właśnie książki Polska-Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w., wygłosi wykład poświęcony relacjom polsko-ukraińskim w kontekście sąsiedztwa z Rosją i toczącej się wojny na Ukrainie. W części artystycznej wystąpi polsko-ukraiński duet Natalia Kowalenko – Aleksander Ładysz. Zaproszeni goście będą mogli też spróbować dań polskiej kuchni kresowej przygotowanych przez Jarosława Uścińskiego – Prezesa Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Jak podkreśla Prezes Fundacji Kulturalna Polska, znana dziennikarka radiowa i telewizyjna Anna Popek, Klub Dyplomaty to przede wszystkim miejsce spotkań i sposób na promocję Polski.
– Skierowałyśmy nasze zaproszenie do ambasadorów zrzeszonych w Klubie Ambasadorów Mówiących po Polsku, ale także do przedstawicieli innych państw. Bezpośrednią inspiracją były dla nas rozmowy z dyplomatami, jakie miałam okazję odbyć, realizując dla TVP program „Przewodnik Dyplomatyczny”. Przekonałam się wtedy, że taka właśnie inicjatywa, która pozwoli przebywającym w Polsce ambasadorom jeszcze lepiej zrozumieć nasz kraj, jego historię i kulturę, jest bardzo potrzebna.
Kolejne spotkania Klubu Dyplomaty odbywać się będą m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Fundacja Kulturalna Polska stawia sobie za cel promocję Polski poprzez wydarzenia kulturalne, wykłady, audycje radiowe i programy telewizyjne. Misją Fundacji jest też przypominanie, jak ważny dla budowania pozytywnych relacji na co dzień jest szacunek do drugiego człowieka.

Spotkanie ma charakter zamknięty, można wejść wyłącznie na zaproszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia