Pod Bydgoszczą powstanie rekonstrukcja bunkra-schronu. Zobacz wizualizację miejsca

MaG
Wizualizacja bunkra w Puszczy Bydgoskiej.
Wizualizacja bunkra w Puszczy Bydgoskiej.
Rekonstrukcja powstanie w 2024 roku. Upamiętni ona partyzantów powojennego podziemia niepodległościowego, działających m.in. w Puszczy Bydgoskiej.

Podziemne lokum zbudowali żołnierze „Oddziału Bojowego Armii Krajowej”, dowodzonego przez por. Sylwestra Wiśniewskiego ps. „S-1”. W czwartek, 28 grudnia w lesie nieopodal Bydgoszczy, kilkaset metrów od węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek), odsłonięto tablice informacyjne, w miejscu gdzie w przyszłym roku będzie zrekonstruowany schron. Ta ziemianka służyła jako schronienie i magazyn dla żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego operujących w regionie Puszczy Bydgoskiej.

- Oddział Sylwestra Wiśniewskiego 10 września 1945 roku przeprowadził spektakularną akcję bojową rozbrojenia posterunku Milicji Obywatelskiej w Białych Błotach. Łącznie „Oddział Bojowy Armii Krajowej” przeprowadził aż 23 różne akcje bojowe skierowane przeciwko komunistom. Na skutek zdrady i donosów w grudniu 1945 r. nastąpiły liczne aresztowania członków „OB AK”. Dowódca partyzantów por. Sylwester Wiśniewski skrył się wówczas na południu Polski i podjął dalszą walkę w Zgrupowaniu „Błyskawica”, przybierając pseudonim „Jeremi” u słynnego mjr. Józefa Kurasia „OGNIA”. W 1947 r. ujawnił się i skorzystał z amnestii, jednak nie przyznał się do swej działalności w „OB AK” na terenie Puszczy Bydgoskiej – mówi Józef Żernicki, popularyzator historii, znający dobrze losy lokalnych żołnierzy podziemia niepodległościowego na łamach portalu bydgoszczinformuje.pl.

Sylwester Wiśniewski został zdradzony przez dalszego krewnego, członka ORMO i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu na podwójną karę śmierci oraz łączną karę 245 lat więzienia, zamienioną w ramach amnestii na 15 lat. Wyrok odsiadywał we Wronkach i Rawiczu. Został zwolniony w 1955 roku. Trzy miesiące po wyjściu, przebywając w stolicy, wpadł do Wisły. Jego ciało wyłowiono po dwóch tygodniach w miejscowości Łomna, kilkanaście kilometrów za Warszawą. Do dzisiaj nie znane jest miejsce jego pochówku, ma swój symboliczny grób pomiędzy rodzicami na cmentarzu w Brzozie koło Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że z inicjatywy Józefa Żernickiego powstał w 2012 r. na cmentarzu w Zielonce pomnik upamiętniających miejscowych „Żołnierzy Niezłomnych” oraz pomnik porucznika Józefa Trojana „Kruka”, najpierw żołnierza “Oddziału Bojowego Armii Krajowej” ps. „J-3″, później żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowódcy “Pogotowia Akcji Specjalnej ROTA” ps. „KRUK”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pod Bydgoszczą powstanie rekonstrukcja bunkra-schronu. Zobacz wizualizację miejsca - Express Bydgoski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia