Polskie tango marzeń i snów obiegło świat

Redakcja
Stanisława Nowicka, 1931
Stanisława Nowicka, 1931 NAC, Sygnatura: 1-K-8711-1 [1]
7 marca 1929 roku Stanisława Nowicka po raz pierwszy wykonała "Tango Milonga".

Stanisława Nowicka zadebiutowała jako aktorka w 1915 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pierwszą piosenkę wykonała z Karolem Hanuszem pięć lat później. Publiczności była znana przede wszystkim jako tancerka, która razem z Polą Negri tańczyła w teatrze Casino w Łodzi.

Koleżanka Bodo

W 1929 roku zaczęła nagrywać dla wytwórni Syrena-Rekord. W tym samym roku zaśpiewała, napisane specjalnie dla niej przez Jerzego Petersburskiego "Tango Milonga". Artystce na scenie kabaretu Morskie Oko (na rogu ulic Jasnej 3 i Sienkiewicza 7 w Warszawie) towarzyszyli Eugeniusz Bodo, Witold Konopka i Ludwik Sempoliński. Wkrótce cała Polska nuciła słowa tej piosenki

Tango milonga, tango mych marzeń i snów
niechaj me serce ukołysze.
Tango milonga jak dawniej grajcie mi znów.
Zabijcie tę dręczącą ciszę.

Wykonanie Stanisławy Nowickiej okazało się pierwszym krokiem do międzynarodowej kariery "Tanga Milonga".

Tango Milonga podbija Broadway

Firma Wiener Boheme Verlag wykupiła prawa do rozpowszechniania "Tanga Milonga". Utwór z tekstem Fritza Löhnera-Bedy i pod zmienionym tytułem "Oh Donna Clara" po raz pierwszy na europejskiej scenie został wykonany w Austrii. Ale już w 1931 roku można było go usłyszeć na Broadwayu. Piosenka zagościła w rewii Ala Jolsona "The Wonder Bar". Amerykanie przypisali muzykę Robertowi Katscherowi z Austrii, co wywołało protest Jerzego Petersburskiego.

"Tango Milonga" na jakiś czas zniknęło ze światowych scen, by z impetem powrócić w 1954, kiedy to utwór wygrał w konkursie dawnych melodii w Amsterdamie. W wersji holenderskiej wykonał go Bruno Majcherek.

Fogg i Santor idą śladami Nowickiej

W 1936 roku Stanisława Nowicka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd nie wróciła. Za granicą nie odeszła od sztuki. Była pisarką, malarką, a nawet prowadziła salon wróżb. Artystka nigdy więcej nie wykonała "Tanga".

Po II wojnie światowej największą popularnością w Polsce cieszyła się piosenka w wykonaniu Mieczysława Fogga. Utwór, do którego tekst napisał Andrzej Włast, a muzykę skomponował Jerzy Petersburski przeszedł do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia