Mieczysław Fogg urodził się 122 lata temu. Mało kto wie, że wybitny muzyk był również świetnym biznesmenem

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Mieczysław Fogg urodził się 122 lata temu. Artysta miał talent muzyczny, ale też był dobrym biznesmenem.
Mieczysław Fogg urodził się 122 lata temu. Artysta miał talent muzyczny, ale też był dobrym biznesmenem. fot. PAP/Zbigniew Wdowiński
Mieczysław Fogg to jeden z najpopularniejszych muzyków urodzonych przed wojną. Jego piosenki w polskiej kulturze przetrwały do dziś. Mało kto jednak wie, że oprócz działalności muzycznej, artysta doskonale radził sobie również w biznesie.

Spis treści

Mieczysław Fogg urodził się 122 lata temu

Mieczysław Fogg - właściwie Fogiel - urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie. Pochodził z wielodzietnej rodziny (miał pięcioro rodzeństwa) - jego matka prowadziła sklep w jednej z warszawskiej kamienic, a ojciec był maszynistą kolejowym. On sam musiał przez lata stawiać czoła przeciwnościom, związanym z sytuacją polityczną i wydarzeniami na świecie.

Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, podczas której został ranny w trakcie walk.

W czasie II wojny światowej początkowo występował na dworcach, gdzie śpiewał, by wspierać walczących i powracających do Warszawy z ranami odniesionymi na polach walki. 6 września, wraz z grupą innych artystów, wyjechał ze stolicy i udał się do Lwowa.

Już pod koniec października wrócił jednak do Warszawy i śpiewał dla Polaków w kawiarniach, wykonując często okupacyjne zakazane piosenki, co nie podobało się niemieckim władzom, dlatego zmuszony był zaprzestać swojego fachu.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego chciał walczyć o stolicę z bronią w ręku, jednak z uwagi na starszy wiek od innych powstańców i zasługi w muzyce zdecydowano, by zagrzewał Polaków do walki swoimi pieśniami.

"Jak odnotowano w archiwach BIP AK, podczas 63 dni Powstania Warszawskiego Mieczysław Fogg wystąpił ponad sto razy wszędzie tam, gdzie potrzebne było pokrzepienie serc warszawiaków: w schronach, szpitalach polowych, na barykadach" - czytamy na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kariera muzyczna Mieczysława Fogga

Obok śpiewu, Mieczysław Fogg chwytał się różnych zajęć, by poradzić sobie finansowo w trudnych czasach. Jeśli jednak chodzi o jego działalność muzyczną, w 1922 roku śpiewał w chórze w kościele św Anny, gdzie został dostrzeżony i trafił do Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Prawdziwy debiut przypadł natomiast na 1928 rok i Chór Dana na scenie warszawskiego teatru Qui Pro Quo, gdzie działał przez trzy lata, a następnie występował w wielu miejscach na świecie, nagrywając w międzyczasie ponad 100 piosenek rocznie.

Jako solista zadebiutował tuż przed wojną - w 1938 roku, zdobywając nagrodę Polskiego Radia, a po wojnie kontynuował karierę, prezentując recitale czy występy z innymi zespołami. Łącznie zagrał w ponad 16 tysiącach koncertów w 25 krajach na całym świecie.

Był jednym z najdłuższej tworzących artystów na świecie, a po śmierci Maurice'a Chevaliera został najstarszym występującym na scenie piosenkarzem świata.

Zostawił po sobie wiele wybitnych i pamiętnych utworów, do których można zaliczyć:

  • "Tango milonga",
  • "Ta ostatnia niedziela",
  • "Jesienne róże",
  • "Pierwszy siwy włos",
  • "Gramofonomanka",
  • "Pamiętam twoje oczy".

Mieczysław Fogg jako biznesmen

Działalność biznesowa Mieczysława Fogga w dużej mierze związana jest z okresem powojennym. To właśnie wtedy, w 1945 roku - 4 marca otworzył swoją kawiarnię estradową przy ulicy Marszałkowskiej 119 - Cafe Fogg. Okazała się ona doskonałym biznesem, a muzyk idealnie wstrzelił się w powojenne potrzeby warszawiaków.

Lokal zajął miejsce niemieckiej kawiarni Zur Heimat, gdzie była pijalnia czekolady. Posiadał 40 miejsc siedzących, a sprzęt, w który był wyposażony, został wydobyty z ruin zdewastowanej Warszawy. W lokalu, poza Foggiem, występowali też m.in. aktorzy i artyści kabaretowi jak Zbigniew Sawan, Feliks Szczepański czy Lidia Wysocka.

Kawiarnia zasłynęła też dzięki programowi Polskiego Radia "Podwieczorek przy mikrofonie". Właśnie tam odbyła się pierwsza powojenna audycja.

Po roku jednak musiał zakończyć działalność, otworzył natomiast wytwórnię płyt gramofonowych Fogg Record. Ten biznes funkcjonował do 1951 roku, ale również został przerwany.

Nagrania rejestrowano w mieszkaniu Mieczysława Fogga przy ulicy Koszykowej 69, a tłoczenie płyt odbywało się przy Alejach Krakowskich w pomieszczeniach odstąpionych przez właściciela przetwórstwa owocowo-warzywnego.

W obu przypadkach do zamknięcia działalności doszło przez władze komunistyczne, które znacjonalizowały oba interesy Fogga.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mieczysław Fogg urodził się 122 lata temu. Mało kto wie, że wybitny muzyk był również świetnym biznesmenem - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia