Pożegnanie królowej ludzkich serc

Redakcja
Diana Spencer (rok 1995)
Diana Spencer (rok 1995) Wikimedia Commons/Nick Parfjonov[1]
6 września 1997 roku w Opactwie Westminsterskim zorganizowano pogrzeb księżnej Diany

Diana urodziła się w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii. Jej ojcem był wicehrabia Althorp. Oczekiwał on narodzin męskiego potomka, który mógłby go zastąpić. Kiedy na świat przyszła Diana okazało się, że jej rodzice przygotowali dla noworodka tylko męskie imiona.

Kiedy Diana poszła do szkoły w przeciwieństwie do świetnie uczących się starszych sióstr miała problemy z przyswojeniem podstawowej wiedzy. Rodzice jednak się tym nie przejmowali, ponieważ za główny cel stawiali sobie jej dobre zamążpójście, a nie staranne wykształcenie.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Diana przystąpiła do prywatnej szkoły dla dziewcząt, gdzie była znana z pracy na rzecz placówki. Nie zaliczyła jednak egzaminów końcowych i przeniosła się do szkoły w Szwajcarii, której także nie ukończyła. Diana za pozwoleniem ojca wróciła do Wielkiej Brytanii.

Chłodna kalkulacja miłości

Pomnik Diany i Dodiego w Harrodsie
Pomnik Diany i Dodiego w Harrodsie Wikimedia Commons/Jef-Infojef/ [2]

Księżna Diana i John Travolta tańczą w holu, w Białym Domu
(fot. Wkimedia Commons/ USFG/ [1])

Sara, starsza siostra Diany przedstawiła ją księciu Walii, Karolowi. Na początku nic nie wskazywało, żeby między tą dwójką mogłoby coś zaiskrzyć. Po kilku latach Karol uznał Lady Dianę Spencer za idealną kandydatkę na księżną Walii.

29 lipca 1981 roku w Katedrze św. Pawła w Londynie odbył się ślub. W uroczystości ogłoszonej "świętem narodowym" brało udział 3,5 tys. osób. Księżna dość szybko urodziła dwóch synów. Małżeństwo jednak nie należało do najbardziej udanych. Problemy zakończyły się 4-letnią separacją, po której orzeczono rozwód.

Księżna Diana, po rozstaniu z mężem poświęciła się działalności dobroczynnej. Wspierała zbiórkę pieniędzy na badania diagnozujące raka piersi, odwiedzała szpitale i organizacje pomagające chorym i cierpiącym, w tym centra zajmujące się ludźmi zarażonymi wirusem HIV. Wspierała także kampanię Brytyjskiego Czerwonego Krzyża przeciw minom.

Żegnaj Angielska Różo

31 sierpnia 1997 roku o godz. 00:24 w Paryżu, Mercedes S280, którym podróżowała księżna uderzył w filar tunelu Alma. Jak się okazało, kierowca samochodu uciekał przed paparazzi. Henri Paul i Dodi Al.-Fayed zginęli na miejscu.

Ranni zostali Diana i Trevor Rees-Jones, ochroniarz Dodiego. Żaden z pasażerów nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Pierwszej pomocy Dianie udzielił Frederic Mailliez, który przejeżdżał pod tunelem Alma. Zeznał, że kobieta znajdująca się na tylnym siedzeniu (nie rozpoznał księżnej) była osłabiona, ale nie miała problemów z oddychaniem. Po wezwaniu karetki Mailliez odjechał z miejsca wypadku. O godz. 1 w nocy księżna została przewieziona do szpitala. Wewnętrzne obrażenia okazały się jednak zbyt rozległe. Diana zmarła 31 sierpnia 1997 roku o godz. 4 rano. Miała 36 lat.

Kwiaty, świeczki i maskotki w feralnym tunelu

Śmierć księżnej Walii spotkała się z bardzo emocjonalnym odbiorem. Ludzie w hołdzie składali kwiaty, świeczki i listy. W Pałacu św. Jakuba została wystawiona księga kondolencyjna. Telewizja relacjonowała wszystkie wydarzenia poprzedzające pogrzeb.

2,5 miliarda żałobników

Pomnik Diany i Dodiego w Harrodsie
(fot. Wikimedia Commons/Jef-Infojef/ [2])

6 września 1997 roku w Opactwie Westminsterskim odbył się uroczystości pogrzebowe księżnej Rozpoczęły się one punktualnie o godz. 11.

Na pogrzebie przemawiały siostry Diany oraz jej brat. Za trumną szli: Karol, książę Walii (były mąż), Charles Spencer, 9. hrabia Spencer (brat), książę William (starszy syn), Filip, książę Edynburga (były teść) i książę Harry (młodszy syn), który w kwiatach na trumnie ułożył kartkę podpisaną "Mamusia".

W pogrzebie uczestniczyło wiele znanych osobistości, m.in.: Margaret Thatcher, Richard Attenborough, John Major, Tom Cruise, Nicole Kidman, Tom Hanks, Steven Spielberg, Diana Ross i Sting. Brał w nich udział także Elton John, który wykonał piosenkę "Candle In the Wind" i "Goodbye England's Rose".

"Płomień wolności" nad tunelem Alma
(fot. Wikimedia Commons/Jef-Infojef/ [2])

Ciało księżnej pochowano na wyspie Althorp. W uroczystościach pogrzebowych brały udział wyłącznie najbliższe osoby z otoczenia Diany (mąż, synowie, matka, rodzeństwo, przyjaciel i ksiądz). Książna została pochowana w czarnej sukni z długimi rękawami, zaprojektowanej przez Catherine Walker.

W jej dłoniach umieszczono różaniec od Matki Teresy z Kalkuty. Wyspa została całkowicie poświęcona zmarłej. Posadzone tam drzewa symbolizowały każdy rok z jej życia. Nieoficjalnym pomnikiem pamięci Diany stał się "Płomień wolności" nad tunelem Alma. Został on zaprojektowany przez Francuza Gustawa Eiffla jako symbol przyjaźni francusko - amerykańskiej.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.5.

[2] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia