"Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw": wystawa poświęcona architekturze miasta niemieckiego i polskiego

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę poświęconą imperialnym i europejskim powinowactwom Poznania i Strasburga.
Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę poświęconą imperialnym i europejskim powinowactwom Poznania i Strasburga. Robert Wozniak
W niedzielę, 21 sierpnia w Poznaniu rozpocznie się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. Do stolicy Wielkopolski przyjadą historycy z różnych stron świata. Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”. Wernisaż już w sobotę.

„Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”

Wystawa będzie dostępna od soboty, 20 sierpnia do soboty, 22 października w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich przy al. Marcinkowskiego 23 w Poznaniu. Wernisaż w sobotę o godz. 17.

Inicjatywę podjęły poznańskie i strasburskie uczelnie. Założeniem jest pokazanie podobieństw między dwoma miastami, których łączy koniec XIX wieku (wówczas oba należały do cesarstwa niemieckiego).

Czytaj też:

Wystawa ukaże historię ośrodków, skupiając się głównie na pruskiej architekturze, która do dziś jest widoczna w obu miastach. Całość podzielono na cztery części, aby prezentacja była bardziej przejrzysta.

Złożona jest z następujących elementów:

  • „Historia paralelna” – dotyczy historycznych powinowactw, punktów stycznych we wspólnej historii obu miast i odmiennych odsłon ich dziejów od końca XVIII do początku XXI wieku.
  • „Napięcia i dialogi” – ujawniały się one poprzez podkreślanie odrębności różnych społeczności dokonujących wyboru odmiennych stylistyk architektonicznych; kreowanie i burzenie pomników; dublowania instytucji kultury i nauki, adresowanych do odrębnych obywateli, którzy jednak też wspólnie korzystali z miejskich przestrzeni.
  • „Wytwarzanie tradycji” – pokazano przywoływane wzorce, służące identyfikacji poszczególnych grup, propagowane przez państwo oraz tworzone z inicjatyw oddolnych.
  • „Modernizacje” – poświęcony został zmianom, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej Poznania i Strasburga po II wojnie światowej.

Zobacz też:

W październiku na zakończenie wystawy odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa. Udział wezmą badaczki i badacze, którzy skupią się na historii, architekturze, urbanistyce oraz dziedzictwie kulturowym europejskich miast.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

"Polskie Hawaje", "Wielkopolskie Malediwy", "Mała Chorwacja" - w Polsce nie brakuje miejsc, które swym nadzwyczajnym wyglądem zasłużyły na te wyjątkowe określenia. Choć nie wszystkie te miejsca można legalnie odwiedzać, zapierające dech w piersiach widoki i przejrzysta, turkusowa woda, przyciągają rzesze turystów. W odpowiedzi na zainteresowanie, kilka z nich jest lub będzie dostępne dla szukających dobrego miejsca do odpoczynku. Niektóre najpewniej zawsze pozostaną zamknięte. Czytaj dalej i zobacz jak wyglądają i gdzie się znajdują --->

"Polskie Hawaje" kuszą turystów. Piękne plaże, błękitna woda...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia