„Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”
Wystawa będzie dostępna od soboty, 20 sierpnia do soboty, 22 października w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich przy al. Marcinkowskiego 23 w Poznaniu. Wernisaż w sobotę o godz. 17.
Inicjatywę podjęły poznańskie i strasburskie uczelnie. Założeniem jest pokazanie podobieństw między dwoma miastami, których łączy koniec XIX wieku (wówczas oba należały do cesarstwa niemieckiego).
Czytaj też:
Wystawa ukaże historię ośrodków, skupiając się głównie na pruskiej architekturze, która do dziś jest widoczna w obu miastach. Całość podzielono na cztery części, aby prezentacja była bardziej przejrzysta.
Złożona jest z następujących elementów:
- „Historia paralelna” – dotyczy historycznych powinowactw, punktów stycznych we wspólnej historii obu miast i odmiennych odsłon ich dziejów od końca XVIII do początku XXI wieku.
- „Napięcia i dialogi” – ujawniały się one poprzez podkreślanie odrębności różnych społeczności dokonujących wyboru odmiennych stylistyk architektonicznych; kreowanie i burzenie pomników; dublowania instytucji kultury i nauki, adresowanych do odrębnych obywateli, którzy jednak też wspólnie korzystali z miejskich przestrzeni.
- „Wytwarzanie tradycji” – pokazano przywoływane wzorce, służące identyfikacji poszczególnych grup, propagowane przez państwo oraz tworzone z inicjatyw oddolnych.
- „Modernizacje” – poświęcony został zmianom, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej Poznania i Strasburga po II wojnie światowej.
Zobacz też:
W październiku na zakończenie wystawy odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa. Udział wezmą badaczki i badacze, którzy skupią się na historii, architekturze, urbanistyce oraz dziedzictwie kulturowym europejskich miast.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com