Sierpień '82 we Wrocławiu. Wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć z protestów Solidarności

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
„Wielka zadyma… oczami kolejnych świadków”. To zbiór niepublikowanych dotychczas zdjęć z protestów Solidarności, które odbyły się w sierpniu 1982 roku.
„Wielka zadyma… oczami kolejnych świadków”. To zbiór niepublikowanych dotychczas zdjęć z protestów Solidarności, które odbyły się w sierpniu 1982 roku. Aneta Kolesińska / Polska Press
We Wrocławiu w Arsenale Miejskim została otwarta wyjątkowa wystawa „Wielka zadyma… oczami kolejnych świadków”. To zbiór niepublikowanych dotychczas zdjęć z protestów Solidarności, które odbyły się w sierpniu 1982 roku.

Wystawa „Wielka zadyma oczami kolejnych świadków” przedstawia niepublikowane dotąd fotografie z protestów Solidarności z 31 sierpnia 1982 roku. W tamtym czasie pracownicy wrocławskich zakładów pracy na manifestacjach domagali się uwolnienia osób skazanych, aresztowanych i internowanych za działalność związkową, reaktywowania niezależnych organizacji społecznych, zniesienia stanu wojennego i zawarcia ugody społecznej.

- Naszą motywacją do stworzenia tej wystawy jest niewielka wiedza na temat tych wydarzeń wśród młodszych pokoleń. To była jedna z najbardziej dramatycznych chwil w historii Wrocławia. Z drugiej strony, na tych zdjęciach widać twarze manifestantów i liczymy, że ktoś się rozpozna na tych fotografiach - mówi Szczepan Rudka, kurator wystawy.

Zdjęcia są czarno-białe i dotąd nie były publikowane. Wykonane zostały przez: Bogdana Konopkę, Elżbietę Sulimę i trzy inne, nieznane osoby. Ukazują protesty, które miały miejsce w różnych częściach miasta. Fotografie pogrupowane są lokalizacjami, .

31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu manifestacje odbywały się na:

  • ulicy Legnickiej,
  • ulicy Młodych Techników,
  • ulicy Tęczowej,
  • ulicy Zachodniej,
  • ulicy Zygmunta Krasińskiego,
  • placach: Orląt Lwowskich i Strzegomskim,
  • trasie W-Z.

Manifestacja z 31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu, zwane także bitwą wrocławską 1982, to największa w Polsce uliczna demonstracja stanu wojennego, w której udział wzięło od 50 do 70 tysięcy ludzi. Odbyła się w rocznicę podpisanych dwa lata wcześniej porozumień sierpniowych.

Pokojowy protest, który początkowo był tłumiony przez ZOMO, stopniowo przerodził się w zamieszki i regularną bitwę. Demonstranci zaczęli budować barykady z ławek, kubłów na śmieci i innych dostępnych przedmiotów. Skandowali antykomunistyczne hasła i śpiewali pieśni patriotyczno-religijne. Doszło do starć między demonstrantami a służbami uzbrojonymi w pałki, armatki wodne, granaty z gazem łzawiącym i ostrą amunicję.

W wyniku tych tragicznych wydarzeń podczas demonstracji został śmiertelnie postrzelony Kazimierz Michalczyk, 27-letni tokarz z ELWRO we Wrocławiu. Zmarł 2 września 1982 roku w wyniku odniesionych ran, spoczywa na cmentarzu Grabiszyńskim.

Wystawę "Wielka zadyma oczami kolejnych świadków" można obejrzeć w miejskim muzeum, a dokładnie w Arsenale przy ulicy Antoniego Cieszyńskiego 9. Zwiedzać ją można do 31 sierpnia od środy do soboty (11:00-17:00) i w niedzielę od (10:00-18:00).

Zobacz zdjęcia wystawy w galerii

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sierpień '82 we Wrocławiu. Wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć z protestów Solidarności - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia