Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego: Rosjanie gotują Ukrainie to, co nam w Katyniu w 1940 roku. To eksterminacja inteligencji

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Dr. hab. Gościwit Malinowski bez ogródek mówi: "Trzeba obalić mit o nieprzygotowaniu armii rosyjskiej do tej wojny".
Dr. hab. Gościwit Malinowski bez ogródek mówi: "Trzeba obalić mit o nieprzygotowaniu armii rosyjskiej do tej wojny". Agata Gałkowska
Nie mieściło mi się w głowie, że podbój drugiego państwa można w 2022 r. prowadzić hitlerowskimi metodami z Frontu Wschodniego. Rosjanie szykowali Ukraińcom to samo, co nam w 1940 r. zgotowali ich dziadkowie, czyli mord inteligencji w Katyniu - ostrzega dr. hab. Gościwit Malinowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławianin nawiązuje do zamordowania Ołeksandra Kysliuka, ukraińskiego tłumacza Arystotelesa, Ksenofonta i Tacyta. Jakiś czas temu polskie środowisko starożytnicze obiegła wieść o jego śmierci. Nie było żadnych szczegółów o przyczynach jego śmierci. Wydawało się więc prawdopodobne, że poległ nieszczęśliwie podczas walk od zabłąkanej kuli, ostrzału rakietowego czy artyleryjskiego.

Zastanawiał jedynie lakoniczny wpis w ukraińskim Internecie: "Raszyści zastrzelili w Buczy 60-letniego ukraińskiego naukowca, poliglotę i nauczyciela Ołeksandra Kysliuka. Tragedia wydarzyła się 5 marca, ale ujawniła się dopiero teraz...".

- Gdy czytałem tę wiadomość kilka dni temu, wydawało mi się, że doszło do jakiegoś nieporozumienia co do okoliczności śmierci. Jakaś przesada, bo przecież Rosjanie, choć prowadzą wojnę w okrutny i bezwzględny sposób, to jednak nie przeprowadzają egzekucji. Teraz gdy dochodzą wieści z odbitej przez wojsko ukraińskie Buczy, egzekucja wydaje się najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci śp. Kysliuka - mówi dr hab. Gościwit Malinowski, prof. UWr.

Filolog klasyczny, hellenista z Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych przyznaje, że powoli do polskiej świadomości społecznej przebija się fakt, że 24 lutego Rosjanie, wkraczając w granice Ukrainy i rozpoczynają wojnę, mieli przygotowane listy proskrypcyjne ludzi przeznaczonych do zamordowania.

- Nie tylko żołnierzy ukraińskich i polityków niepodległościowych, ale także ludzi tworzących szeroko rozumianą inteligencję w państwie Ukraina. I to inteligencję rozumianą tak, jak rozumieliśmy ją w 1939 r., zanim znaczna jej część skompromitowała się wieloletnią, nieraz trwającą do dziś tendencję do zdrady i służby obcemu państwu - opisuje dr. hab. Malinowski.

I kontynuuje rozważanie: tak jak w 1939 r. Sonderfahndungsbuch (księga gończa wrogów Rzeszy - przyp. red.) posłużyła Niemcom do pierwszych masowych egzekucji, takie same listy sporządzili współcześnie Rosjanie.

- Informowano o tym już 19 lutego, ale niewielu zwróciło na to uwagę. Ja także tego nie zrobiłem. Nie mieściło mi się w głowie, że nawet podbój drugiego państwa można w 2022 r. prowadzić hitlerowskimi metodami z Frontu Wschodniego. Rosjanie szykowali Ukraińcom to samo, co nam w 1940 r. zgotowali ich dziadkowie, czyli mord inteligencji w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku, a niemieccy sojusznicy w Piaśnicy i innych miejscach "Intelligenzaktion".

W 2022 r. aby pozbyć się dowodów zbrodni wysyłano na Ukrainę przenośne krematoria.

- Ale na to trzeba czasu, by wszystkich spopielić. I tu trzeba obalić mit o nieprzygotowaniu armii rosyjskiej do tej wojny. Otóż już w grudniu 2021 r. wprowadzono w Rosji "nowe standardy dotyczące zbiorowych pochówków w czasie pokoju". Normy te mają wejść w życie w 2022 roku. Dekret został opracowany przez Ogólnorosyjski Instytut Badawczy Obrony Cywilnej i Sytuacji Nadzwyczajnych Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji. Przyjęta norma opisuje, w jaki sposób władze muszą działać, aby szybko zorganizować zbiorowy pochówek nie tylko ludzi, ale także zwierząt, zmarłych podczas konfliktów zbrojnych lub nagłych wypadków w czasie pokoju - tłumaczy dr. hab. Malinowski.

I na koniec puentuje:
- Kto potrafił kojarzyć fakty, pewnie już kilka dni temu domyślał się co, spotkało Ołeksandra Kysliuka. Mnie wówczas nie starczyło wyobraźni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia