18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Rzeź Pragi, Katyń, Grozny, Bucza. Rosyjskie zbrodnie na cywilach [+18]

Adam Kielar
Adam Kielar
Rosjanie dokonali masakry cywilów w Buczy koło Kijowa.
Rosjanie dokonali masakry cywilów w Buczy koło Kijowa. Twitter/@DmytroKuleba
Od sobotniego wieczoru media społecznościowe są pełne zdjęć dokumentujących zbrodnie, jakich dokonali rosyjscy najeźdźcy między innymi w podkijowskiej Buczy. Jednak sięgając w głąb historii można znaleźć wiele innych przykładów mordów, dokonywanych przez Moskwę, niezależnie czy urzędował tam car, pierwszy sekretarz, czy prezydent.

Do maskary w Buczy w najostrzejszych słowach odnieśli się najwyżsi przedstawiciele władz ukraińskich. Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, rzeź jakiej dokonali rosyjscy żołnierze to efekt 14 lat zaniedbań, od czasów szczytu NATO w Bukareszcie.

W podobnym tonie wypowiedział się szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Jego zdaniem Europa nie widziała nic tak okropnego od czasów II wojny światowej.

Posłanka do Rady Najwyższej Kira Rudik wezwała wprost do „procesu norymberskiego” dla każdego, kto brał udział w tych zbrodniach.

Anton Geraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy zadał pytanie – czemu po ujawnieniu zbrodni w Buczy, Rosja wciąż jest w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Historyczne zbrodnie Rosji

Polacy dobrze wiedzą, na co stać rosyjskie wojska, gdy wkroczą na teren innego kraju. Jeszcze w czasach I RP, w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, po zwycięstwie nad Polakami na wschodnich przedpolach Warszawy, Rosjanie dokonali tzw. Rzezi Pragi, gdzie wedle różnych szacunków, wymordowano między 5-6 tys. a nawet 20 tys. cywilów na prawym brzegu Wisły.

Zbrodnia katyńska

W niedzielę ulicami Warszawy przeszedł Katyński Marsz Cieni. Po raz piętnasty upamiętnił on ofiary zbrodni katyńskiej, dokonanej na osobisty rozkaz Józefa Stalina. Sowieci wymordowali ponad 21 tysięcy Polaków, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji oraz przedstawicieli inteligencji w okolicach Katynia, Charkowa, Kijowa i Mińska. Do upadku komunizmu, Rosjanie nie przyznawali się do dokonania tej zbrodni.

Czeczenia

W czasie wojen czeczeńskich, siły rosyjskie wielokrotnie dokonywały zbrodni na cywilach. Samo oblężenie i szturm Groznego trwający na przełomie 1994 i 1995 roku kosztował życie wielu tysięcy mieszkańców. Szacunki mówią o nawet 25-30 tysiącach, w tym kilku tysiącach dzieci.

Ponadto, pretekstem do rozpoczęcia drugiej wojny w Czeczenii było wysadzenie bloków mieszkalnych w kilku rosyjskich miastach, którego dokonać miały kremlowskie służby specjalne. W tej wojnie zginęło również ponad 25 tys. cywilów.

Zbrodnia w Buczy

Irpień, Bucza, Hostomel i cały obwód kijowski zostały odbite przez Ukraińców z rąk Rosjan. W uwolnionych miastach i wsiach zarejestrowano masowe zabójstwa cywilów przeprowadzone przez Rosjan.

Portal Nexta opublikował w niedzielę zdjęcia zrujnowanych domów i pojazdów w miasteczku Irpień w obwodzie kijowskim w rejonie buczańskim pod Kijowem. Mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn ocenił wcześniej, że w wyniku działań rosyjskich wojsk zniszczona została połowa miasta.

Historia jest pełna wielu innych zbrodni dokonywanych przez rosyjskie, a wcześniej radzieckie czy carskie wojska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia