Sebastian Luciński

Rozpoznaliśmy już 179 osób

To był właśnie "Wicher”, który pełnił służbę w szeregach AK w Rejonie V Zgrupowania por. "Młota”, w plutonie 1680 Okręgu Warszawskiego. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego To był właśnie "Wicher”, który pełnił służbę w szeregach AK w Rejonie V Zgrupowania por. "Młota”, w plutonie 1680 Okręgu Warszawskiego. Rozpoznał go jego wnuk Łukach Firchał, który zajrzał na stronę akcji "Rozpoznaj” i przeglądał zdjęcia.
Sebastian Luciński

W zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego akcji "Rozpoznaj" udało się określić tożsamość blisko 200 osób uwiecznionych na powstańczych kronikach

Jak podkreśla Muzeum Powstania Warszawskiego - do tej pory rozpoznano 179 osób dzięki akcji "Rozpoznaj" oraz pracy muzealnych historyków. Akcja rozpoczęła się jeszcze w trakcie prac nad filmem dokumentalnym Jana Komasy "Powstanie Warszawskie", którego premiera odbyła się wiosną tego roku.

W filmie tym - zwanym dramatem wojennym non-fiction - wykorzystane zostały autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Nowoczesna technologia umożliwiła rekonstrukcję i koloryzację materiałów filmowych. Właśnie wtedy pojawił się też pomysł, aby spróbować rozpoznać osoby, które zostały uwiecznione na kronikach.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Sebastian Luciński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.