Rzecznik Praw Obywatelskich: W sprawie stwierdzenia „polskie obozy zagłady” powinny orzekać polskie sądy

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zabrał głos ws. pozwu skierowanego przez prezesa Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisława Zalewskiego
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zabrał głos ws. pozwu skierowanego przez prezesa Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisława Zalewskiego Fot. Adam Jankowski
– Sprawa dotycząca użycia określenia „polski obóz zagłady” przez niemieckie media powinna być rozstrzygnięta przed polskim sądem – stwierdził Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, w stanowisku przedstawionym Sądowi Najwyższemu. Niemcy zakwestionowały w tej sprawie prawo do orzekania polskiego sądu, a ich zdanie podtrzymał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak poinformowało biuro RPO, chodzi o sprawę z 2017 r., kiedy bawarskie media (rozgłośnia radiowa B5 i regionalny portal informacyjny Mittelbayerische) użyły na swoich stronach internetowych określenia „polski obóz” w stosunku do obozu zagłady w Treblince.

Urażony tym stwierdzeniem poczuł się prezes Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, były więzień Auschwitz 97-letni Stanisław Zalewski. Prawnicy działający w Stowarzyszeniu Patria Nostra wnieśli w jego imieniu pozew przeciwko wydawcy bawarskiego dziennika internetowego, w którym domagają się przeprosin oraz wpłacenia 50 tys. złotych na rzecz Stowarzyszenia.

Niemcy zakwestionowali prawo do orzekania polskiego sądu

Pełnomocnicy z Niemiec zakwestionowali prawo polskiego sądu do orzekania w tej sprawie. Według nich, proces powinien się toczyć przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Sąd Apelacyjny w Warszawie wysłał w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z wyroku TSUE z czerwca zeszłego roku wynikało, że obywatel polski nie może przed polskimi sądami dochodzić roszczeń za określenie „polskie obozy” w niemieckich mediach, jeśli nie został w nich wskazany z nazwiska.

W związku z tym jeszcze w 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił pozew Zalewskiego przeciw niemieckim mediom. Zdaniem sądu pozew za sformułowanie o „polskich obozach zagłady” powinien był on wnieść do sądu w Monachium. Pełnomocnicy byłego więźnia Auschwitz złożyli w tej sprawie skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego

Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, na prośbę mec. Lecha Obary, skierował w tej sprawie swoje stanowisko do Sądu Najwyższego. RPO nie zgodził się z poglądem sądu apelacyjnego. Jak podkreślił, w polskiej praktyce orzeczniczej od pewnego czasu pojawiają się stanowiska, które jednoznacznie w takich sprawach wiążą wypowiedzi o „polskich obozach śmierci”, „polskich obozach zagłady” z naruszeniem dóbr osobistych. Jak dodał, naruszenia w ocenach sądów dotyczą konkretnych osób.

Rzecznik wskazał przy tym kilka orzeczeń, które zapadały przed polskimi sądami na skutek pozwów określonych osób fizycznych przeciw spółkom mającym siedzibę za granicą w odniesieniu do publikacji internetowych czy filmowych.

– Sądy prezentują zatem konsekwentnie linię orzeczniczą, która dopuszcza możliwość wystąpienia z powództwem o ochronę dóbr osobistych przez osobę fizyczną będącą członkiem grupy, w stosunku do której skierowane zostały wypowiedzi dyfamacyjne. Jednocześnie sądy wymagają, aby w tego typu sytuacjach możliwa była identyfikacja tejże osoby z grupą” – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.

mac

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik Praw Obywatelskich: W sprawie stwierdzenia „polskie obozy zagłady” powinny orzekać polskie sądy - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia